REKLAMA

Ethno Port. Cały świat ląduje w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 17:54
W folkowym "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się na poznański festiwal muzyki świata, który w tym roku obchodzi dziesiątą rocznicę istnienia.
Audio
  • Magdalena Tejchma o festiwalu Ethno Port w Poznaniu (Poranek Dwójki)
  • Justyna Jary o płycie "Krwawe Ballady" (Poranek Dwójki)
Fragment identyfikacji wizualnej festiwalu Ethno Port 2017
Fragment identyfikacji wizualnej festiwalu Ethno Port 2017Foto: materiały prasowe

Obok 15 koncertów podczas czterodniowego wydarzenia odbywają się warsztaty muzyczne, potańcówka, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz połączone z projekcjami filmowymi spotkania próbujące ułatwić zrozumienie istotnych wyzwań współczesności. Od kilku lat tematem przewodnim festiwalu jest bowiem refleksja nad dominującą w naszym kraju, pełną uprzedzeń i lęków, narracją wobec migrantów i uchodźców. Wydarzenia festiwalu Ethno Port relacjonowała w audycji Magdalena Tejchma.

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Justyną Jary, z którą rozmawialiśmy o jej najnowszym albumie "Krwawe Ballady", czyli naszej Folkowej Płycie Poranka. Justyna Jary & Pompadur to trupa dworsko-podwórzowa. Zespół wykonuje melancholijne ballady podwórzowe, songi kabaretowe, zabawne opowieści noir, tanga, w których każdy krok jest grą o życie. Pieśni są o sprawach codziennych - dramatycznych rozstaniach, miłości nad śmierć i tajemnicach ukrywanych w futerale od kontrabasu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 6.00-10.00

mc/mz/bch

Zobacz więcej na temat: Poznań etno festiwal
Czytaj także

"Łatwo się pogubić w szwedzkich polskach"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 17:57
O polsce - popularnym skandynawskim tańcu - oraz o swojej współpracy opowiadali muzycy szwedzko-norweskiego duetu Rydvall/Mjelva oraz członkinie zespołu InFidelis - Helena Matuszewska i Marta Sołek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Mrozik. Śpiewaczka z Nagrodą Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:32
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z laureatką tegorocznej nagrody przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Cebula: nie zaginie ludowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:17
- Była pewna przerwa, ale teraz młodzi ludzie uczą się ludowej muzyki, garną się do niej. Byle ładnie grali, nie za głośno, byle to było do ucha wymierzone - mówił w Dwójce skrzypek z Kolbuszowej, laureat tegorocznej Nagrody Oskara Kolberga, przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bieńkowski: są tu pieśni ze wsi, gdzie kołchozowy diabeł mówi dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 14:00
- Wiele lat na Ukrainie nauczyło mnie praktyki terenowej: jak pytać?, o co pytać? No i jako taki wesołek pojechałem na Białoruś, gdzie się okazało, że moja strategia tu kompletnie nie działa... - o swoich terenowych nagraniach na Polesiu, zebranych na płycie "Białoruś. Śpiewy obrzędowe. Śpiewy z kołchozów", opowiadał Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Bałdyga: tkam wzory takie, jak kiedyś

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:12
- Dawniej panie miały opracowany jeden wzór nałożony na osnowę i tkały go przez wiele lat. Ja mogę sobie odtworzyć każdy jeden wzór z tkanin dawnych, ale mogę sobie też ułożyć własny - mówiła w Dwójce kurpiowska tkaczka, laureatka tegorocznej nagrody Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń