"Leśmian bardzo nam podchodził". Pustki grają poezję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 10:45
– W sali prób leżał tomik poezji Leśmiana. Gdy powstawał nowy utwór, to, by nie śpiewać "po norwesku", Basia brała książkę i dobierała jakiś wiersz – mówił Radek Łukasiewicz z zespołu Pustki.
Audio
  • "Leśmian bardzo nam podchodził". Pustki grają poezję (Poranek Dwójki)

Grupa zaczęła sięgać po wiersze Bolesława Leśmiana osiem lat temu. – Był to taki okres, kiedy dwudziestowieczna poezja polska była dla nas ważna. Byliśmy zespołem wyczulonym na słowo. Braliśmy udział w imprezach poetyckich, w festiwalach, graliśmy jako zespół towarzyszący konkursom jednego wiersza lub slamom poetyckim – wspominał muzyk.

Radek Łukasiewicz przyznał, że wielu utworów Leśmiana wokalistka Barbara Wrońska używała jako tymczasowych tekstów do świeżo skomponowanej muzyki. W niektórych piosenkach jednak słowa poety zostały na zawsze.

Gość Dwójki tłumaczył, dlaczego ta poezja jest atrakcyjna dla muzyki popularnej ("Leśmian ułatwia zadanie"), a także zapraszał na wydarzenie, które zaplanowano na 16 września w muzeum Polin w Warszawie, gdzie zespół Pustki - z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej i Bisza - zagra utwory do słów poezji Bolesława Leśmiana i Antoniego Słonimskiego.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Radek Łukasiewicz (zespół Pustki)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc

Czytaj także

Bolesław Leśmian modli się o nieśmiertelność ciała

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 10:17
– Był twórcą języka pozwalającego mówić o podstawowych sytuacjach egzystencjalnych, przede wszystkim o śmierci – opowiadał prof. Michał Głowiński w Dwójkowym "Życiu na miarę literatury" o swoistości Leśmianowskiego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pustki. Piętnaście lat upartego dojrzewania

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 18:00
– Na początku było w nas więcej wiary niż rozsądku. Nasz sposób patrzenia na świat nie uznawał przeszkód – mówił Radek Łukasiewicz z zespołu Pustki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśmian zmaterializował nicość. "Lepszy niż E.A. Poe"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 10:25
- Kiedy Leśmian ukazuje śmierć na wesoło, w estetyce makabreski, uzyskuje fenomenalny efekt, którego nie ma nawet u Poego - opowiadała dr Żaneta Nalewajk-Turecka, autorka nowo wydanej książki "Leśmian międzynarodowy - relacje kontekstowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wciąż coś nowego o zjawisku "Leśmian"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 10:00
W "Dwukropku" spotkaliśmy się z prof. Jackiem Trznadlem, który wydał właśnie "Kalendarium leśmianowskie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hamaki pełne poezji. "Łąka Leśmiana" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 10:50
– Wydawało nam się to bardzo ciekawym sposobem na przypomnienie twórczości Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci – mówiła Ewa Budek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin o plenerowej instalacji "Łąka Leśmiana".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Modre rozwiślenia". Rzeki i ruczaje Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 17:00
W audycji "Wisła polskich pisarzy" o wykorzystaniu przez Bolesława Leśmiana tematu płynącej wody opowiedziała literaturoznawczyni dr Żaneta Nalewajk.
rozwiń zwiń