Przespaceruj się z Chopinem i Griegiem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:00
"Śladami wielkich kompozytorów polskich i norweskich" to aplikacja na smartfony, która odkryje dla nas mapę miejsc związanych ze słynnymi twórcami muzyki. Przygotowana przez Instytut Fryderyka Chopina dostępna jest w trzech wersjach językowych.
Audio
  • Beata Kwiatkowska o aplikacjach, dzięki którym można udać się na spacer śladami polskich i norweskich kompozytorów (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Domena publiczna

Jakie otoczenie wpłynęło na twórczość kompozytorów? Kim byli ludzie, którzy przyczynili się do artystycznego rozwoju Griega czy Lutosławskiego? W jakich miejscach przebywali Chopin lub Tellefsen?

Aplikacja poprowadzi nas śladami najwybitniejszych polskich i norweskich kompozytorów. Dzięki temu specyficznemu przewodnikowi będziemy mogli wysłuchać tematów muzycznych, które rzucają nową perspektywę na zwiedzane miejsca.

To jednak nie jedyny owoc mariażu muzyki i technologii. Dostępna jest także aplikacja, która umożliwi jeszcze większe zbliżenie z Fryderykiem Chopinem.

***

Rozmawiał: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 9:50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bs/mc

Czytaj także

"Chopin na żywo" - koncert Jerzego Sterczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 09:40
Artysta jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi klasę fortepianu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: projekt "Chopin"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 19:35
- Bank PKO SA ogłosił publicznie, że sprzedał swoją spółkę za 60 mln zł. Nie ogłosił jednak, że podpisał umowę na 25 lat z Pirelli zrzekając się tym samym praw majątkowych. Tę informację zataił – powiedział w audycji Kulisy Spraw finansista, prezes stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek” Jerzy Bielewicz. Gość odniósł się w ten sposób do projektu „Chopin”, do którego doszło w 2006 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Myśląc ojczyzna". "To nie tylko historia w pigułce"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 11:30
- Utwór ten był wyzwaniem, z którego nie mogłem zrezygnować. Praca nad kantatą stała się szansą na wejście w sferę dialogu z historią w tak ważnym momencie, jakim była zeszłoroczna rocznica 1050-lecia chrztu Polski – powiedział kompozytor Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Sendecki o jędrnym "Robin Hoodzie"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 13:00
- Jest kilka takich książek, które pamięta się z dzieciństwa, z których brzmią w uszach jakieś frazy z nich wyjęte – mówi poeta, wskazując na "Wesołe przygody Robin Hooda" Howarda Pyle'a.
rozwiń zwiń