X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niedokończona powieść K. K. Baczyńskiego. "Młodzieńcza, rozkoszna zabawa"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:38
- Jakkolwiek literacko nie jest to tekst absolutnie mistrzowski, ale daje wgląd i przypomina o tej innej stronie talentu Baczyńskiego. Myślę sobie, że to jest także waga tego znaleziska - mówiła w Dwójce Małgorzata Wichowska, kustosz Muzeum Literatury w Warszawie.
Audio
  • Małgorzata Wichowska z Muzeum Literatury o odkrytej przez siebie niedokończonej powieści Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Poranek Dwójki)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP-reprodukcja
Baczyński-2_663x364.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny

To właśnie w zbiorach tej instytucji znaleziono niedokończoną powieść Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Cudowne przygody pana Pinzla rudego". To satyryczna opowieść o życiu szkolnym, której głównymi bohaterami są rudowłosy nauczyciel i jego jamnik Hazdrubal.

- Ten utwór łączy się z pozostałymi - w świadomości potocznej mało znanymi nawet miłośnikom poety - jego opowiadaniami, gdyż bardzo często motywem jest w nich szkoła, teren walki, gdzie karykaturalnie są przedstawieni zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Pan Pinzel dołącza do tych karykaturalnych postaci. Jego infantylny obraz łagodzi tylko towarzystwo jamnika Hazdrubala - tłumaczyła Małgorzata Wichowska.

Dlaczego brudnopis z niedokończoną powieścią K. K. Baczyńskiego tak długo pozostawał nieodkryty? Jak bardzo niedokończone jest to dzieło? O tym w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Małgorzata Wichowska (Muzeum Literatury w Warszawie)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 8.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tadeusz Różewicz i Karl Dedecius znali się domowo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:26
- Pisali do siebie w zasadzie o wszystkim: o życiu rodzinnym, swoich dzieciach, podróżach. W każdym liście jest pozdrowienie dla pani Elwiry, żony Karla Dedeciusa. Jak to się mówi, dużo o sobie wiedzieli - mówiła w czwartą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Maria Dębicz, gość Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:00
- W myśleniu o tym, jak zasilać czytelnictwo, warto się zastanowić, jak ono buduje nasze relacje - mówiła w Dwójce Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu Big Book.
rozwiń zwiń