Niedokończona powieść K. K. Baczyńskiego. "Młodzieńcza, rozkoszna zabawa"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:38
- Jakkolwiek literacko nie jest to tekst absolutnie mistrzowski, ale daje wgląd i przypomina o tej innej stronie talentu Baczyńskiego. Myślę sobie, że to jest także waga tego znaleziska - mówiła w Dwójce Małgorzata Wichowska, kustosz Muzeum Literatury w Warszawie.
Audio
  • Małgorzata Wichowska z Muzeum Literatury o odkrytej przez siebie niedokończonej powieści Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Poranek Dwójki)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP-reprodukcja
Baczyński-2_663x364.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny

To właśnie w zbiorach tej instytucji znaleziono niedokończoną powieść Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Cudowne przygody pana Pinzla rudego". To satyryczna opowieść o życiu szkolnym, której głównymi bohaterami są rudowłosy nauczyciel i jego jamnik Hazdrubal.

- Ten utwór łączy się z pozostałymi - w świadomości potocznej mało znanymi nawet miłośnikom poety - jego opowiadaniami, gdyż bardzo często motywem jest w nich szkoła, teren walki, gdzie karykaturalnie są przedstawieni zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Pan Pinzel dołącza do tych karykaturalnych postaci. Jego infantylny obraz łagodzi tylko towarzystwo jamnika Hazdrubala - tłumaczyła Małgorzata Wichowska.

Dlaczego brudnopis z niedokończoną powieścią K. K. Baczyńskiego tak długo pozostawał nieodkryty? Jak bardzo niedokończone jest to dzieło? O tym w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Małgorzata Wichowska (Muzeum Literatury w Warszawie)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 8.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tadeusz Różewicz i Karl Dedecius znali się domowo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:26
- Pisali do siebie w zasadzie o wszystkim: o życiu rodzinnym, swoich dzieciach, podróżach. W każdym liście jest pozdrowienie dla pani Elwiry, żony Karla Dedeciusa. Jak to się mówi, dużo o sobie wiedzieli - mówiła w czwartą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Maria Dębicz, gość Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:00
- W myśleniu o tym, jak zasilać czytelnictwo, warto się zastanowić, jak ono buduje nasze relacje - mówiła w Dwójce Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu Big Book.
rozwiń zwiń