Mikołaj Kubacki: świat bohatera wysyła impulsy do aktora

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 12:05
- Trzeba mieć w sobie gotowość, żeby się odnajdywać i tworzyć trochę na bieżąco. Wejście w kostium jest mocnym sygnałem, jaki będzie mój bohater, wchodzenie w czyjąś skórę często dzieje się mimowolnie - opowiadał w "Poranku Dwójki" Mikołaj Kubacki, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a także aktor filmowy.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/metamorworks

Posłuchaj
17:49 [ PR2]PR2 (mp3) 3 grudzień 2020 08_36_50.mp3 Mikołaj Kubacki o aktorstwie, Lemie i planach (Poranek Dwójki)

 

W najbliższych dniach zobaczymy go w spektaklu "Fiasko". Jest to pierwsza teatralna adaptacja ostatniej powieści Lema, którego stulecie urodzin i jednocześnie Rok obchodzić będziemy już od stycznia.


Alek Nowak.jpg
"Syrena. Melodrama æterna". Alek Nowak: woda ma tu głęboką symbolikę

Zamknięcie teatrów dla publiczności zmusiło aktorów do stanięcia przed kamerą i prób przed wystawianiem online. - To, co wypracowaliśmy scenicznie, musieliśmy przenieść przed kamerę i zagrać trochę inaczej - mówił aktor. - Ale myślę, że to jest też ciekawy punkt widzenia, tym bardziej, że gatunek science fiction wiąże się z operowaniem kamerą, jest to filmowa rzecz bardziej niż teatralna - ocenił.

Czytaj także:

Sześcioosobowa załoga wyrusza na planetę o nazwie Kwinta, siedem poprzednich misji skończyło się niepowodzeniem. Tymczasem Kwintanie unikają kontaktu i bohaterowie Fiaska mogą jedynie spekulować na ich temat. - Jest w człowieku potrzeba poszukiwania czegoś obcego, jesteśmy karmieni tym, że coś jednak jest poza światem, jakiś sens. Szukamy odpowiedzi na tę zagadkę - podkreślił gość audycji.

Mikołaj Kubacki jest aktorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a także aktorem filmowym, którego możemy oglądać w takich produkcjach, jak "Król", "W głębi lasu", "Kler" czy "Piłsudski". Głosami publiczności został wybrany najlepszym aktorem młodego pokolenia w krakowskim plebiscycie All in UJ, "Chodźże do Teatru".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Mikołaj Kubacki (aktor)

Data emisji: 3.12.2020

Godzina emisji: 8.30


Czytaj także

Jan Machulski. Dorosłe dziecko na scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 05:45
20 listopada 2008 roku zmarł Jan Machulski, aktor, reżyser teatralny, pedagog, założyciel i dyrektor Teatru Ochoty w Warszawie, odtwórca postaci Henryka Kwinto w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli Riposta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"7 uczuć. Piosenki Marka Koterskiego". Małgorzata Bogdańska: ta płyta jest emocjonalna

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 10:00
 - Emocje, które zawsze towarzyszą Markowi Koterskiemu, są najważniejsze - mówiła w Dwójce aktorka Małgorzata Bogdańska o albumie "7 uczuć" z autorskimi utworami Marka Koterskiego. Tym razem znany reżyser debiutuje w roli kompozytora i wokalisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobra poezja zawsze się obroni". Bończyk o Turnieju Skamandrytów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 08:00
- Festiwal Skamandrytów ma renomę, a jego uczestnicy idą później w świat i wypływają na różnych scenach teatralnych - mówił w Polskim Radiu 24 aktor Jacek Bończyk. Gościem audycji był też Krzysztof Szewczuk, dyrektor Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.
rozwiń zwiń