Szymon Komasa: chcę do Polski sprowadzać wspaniałych artystów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:13
- Nazwałem ten recital "Odkrywanie", bo chcę w tym "postpandemicznym" świecie znaleźć coś, co skłoni słuchaczy do powrotu do sal koncertowych - mówił w Dwójce śpiewak operowy Szymon Komasa o koncercie podczas festiwalu "Bezsenność".
Szymon Komasa
Szymon KomasaFoto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj
17:06 Poranek Dwójki Oprac 9.30 10.06.2021.mp3 Marcin Kozieł i Szymon Komasa o koncercie "Odkrywanie" (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" gościli muzycy biorący udział w 5. edycji festiwalu "Bezsenność" (9-11.06), organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Każdy z trzech kameralnych koncertów odbywa się w poznańskim Kościele Ewangelicko-Metodystycznym. Wśród artystów, którzy 11 czerwca wykonają koncert na dwa fortepiany i głos, pojawią się m.in.: Szymon Komasa i Marcin Kozieł. 

- Wpadłem na pomysł takiego recitalu, żeby odkrywać przepływ energii muzycznej między dwoma wspaniałymi pianistami: Sophią Muñoz i Marcinem Koziełem. Oni będą wymieniali się utworami w trakcie gry, czasem nawet będą się zamieniać w pół utworu - mówił Szymon Komasa.

Zobacz także:

- Gdy Szymon opowiedział mi o tym projekcie, to zareagowałem - jak każdy pianista - zaskoczeniem. My, pianiści, zawsze czujemy się jak królowie ze swoim instrumentem, a tu nagle okazuje się, że trzeba się z kimś dzielić. Uznałem jednak, że to jest dobry pomysł, bo jeżeli ja czuję się świetnie sam ze sobą, to dlaczego miałbym nie dzielić się tą energią oraz tzw. splendorem, z kimś, kto też jest świetny - mówił Marcin Kozieł.


skrzypce muzyka dawna koncert 1200.jpg
Henryk Wieniawski. Skrzypek czarownik

W koncercie 11 czerwca wezmą udział: Szymon Komasa - baryton oraz Marcin Kozieł i Sophia Muñoz - przy fortepianie. Sophia Muñoz jest pianistką Metropolitan Opera i Komische Oper Berlin. Marcin Kozieł to pianista związany z Wiedniem, na co dzień współpracujący ze śpiewakami Theater an der Wien, Wienner Kammeroper i Universität für Musik und darstellende Kunst. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Paweł Siwek 

Gość: Szymon Komasa (śpiewak operowy, baryton), Marcin Kozieł (pianista) 

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Rafał Janiak: to mój hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 12:00
- "Postscriptum 8’37″≈8(.)6… in memoriam Krzysztof Penderecki" - moim celem było autorskie, emocjonalne odzwierciedlenie poprzez muzykę naszego największego kompozytora XXI wieku - mówił kompozytor i pedagog Rafał Janiak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń