REKLAMA

Młody Szekspir i jego "Tytus Andronikus" - arcytrudny dramat

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:10
- W "Tytusie Andronikusie" pojawiają się wątki wielu późniejszych dramatów: "Hamleta", "Makbeta" czy "Króla Leara". To opowieść jak zniszczyć bezwiednie królestwo, ze zmęczenia, pychy, głupoty - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser i założyciel Teatru Pieśń Kozła Grzegorz Bral. Trwają przygotowania do wystawienia spektaklu Alicji Bral pt. "Andronikus - Synekdocha"​ opartym na dramacie o rzymskim wojowniku.
Andronikus - Synekdocha to nowy spektakl Teatru Pieśń Kozła
"Andronikus - Synekdocha" to nowy spektakl Teatru Pieśń KozłaFoto: Shutterstock/Vectorku Studio

Posłuchaj
16:02 Poranek Dwójki 29 listopad 2021 09_35_04.mp3 Grzegorz Bral o "Tytusie Andronikusie" - "Andronikus - Synekdocha"​ - spektaklu na podstawie wczesnego dramatu Szekspira (Poranek Dwójki)

Twórcy spektaklu analizują, jak w człowieku rodzi się zło i jak z jednostki rozlewa się na różne obszary funkcjonowania ludzkości.

Michał Klawiter 1200.JPG
Michał Klawiter: Franz Kafka nie miał łatwo ani w domu, ani w pracy [WIDEO]

To historia dowódcy wojsk rzymskich Tytusa Andronikusa, zwycięzcy dziesięcioletniej wojny z Gotami. Jego powrót nad Tyber splata się ze śmiercią cesarza i decyzją senatu, że zastąpi on monarchę. Zmarły władca miał jednak dwóch synów – pretendentów do tronu. Wojownik zrzeka się proponowanej godności. - Od momentu tej przedwczesnej abdykacji zaczyna się dramat - opowiadał reżyser. - Tytus w dalszym ciągu stanowi niebotyczne zagrożenie dla nowego władcy, którego sam namaścił.

Czytaj także

- Władza Rzymu prześladuje tego, który był predestynowany, żeby być cesarzem. Mamy do czynienia z jednym z najbardziej krwawych Szekspirowskich dramatów - stwierdził nasz gość. - Nawet Peter Brook – brytyjski reżyser – przygotowywał się wiele lat, nim poczuł się do niego gotowy. Tu śmierć goni śmierć, zemsta goni zemstę. Pod koniec mamy niezliczoną ilość ofiar, przemocy, chciwości, pożądania władzy. Nikt trącony jadem władzy nie ocali się niewinnie i bezbronnie.

Ze spektaklem mierzy się jedenastoosobowy zespół. Tekst na podstawie dramatu Szekspira opracowała Alicja Bral, jego tytuł brzmi "Andronikus - Synekdocha". Premiera 9 grudnia br. we wrocławskim Teatrze Pieśni Kozła. Wcześniej (7-8.12) odbędą się próby otwarte. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Bral (reżyser i założyciel Teatru Pieśń Kozła)

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Burza". Krzysztof Pastor: sceny tańca wyszły w naszym spektaklu spektakularnie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 10:37
- Każda z czterech części przedstawienia przedzielona jest burzą, która jest tańczona przez nasz zespół. Są to spektakularne sceny, gdzie część ruchu polega na improwizacji - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i choreograf spektaklu "Burza" na podstawie sztuki Williama Szekspira.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Ciesielski: w spektaklu "Odyseja" można uczestniczyć na różne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:35
- Gdy zainteresowaliśmy się "Odyseją", wówczas chcieliśmy przyjrzeć się, na ile topos podróżnika, takiego homo viatora, jest wciąż żywy i na ile podróże wciąż wiążą się z życiową transformacją - mówił w Dwójce choreograf i badacz tańca Tomasz Ciesielski o spektaklu Teatru Nowszego "Odyseja".
rozwiń zwiń