Warszawskie rzeki i rzeczki - zapomniany krwiobieg stolicy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:00
- Opowieść o "innych rzekach" zaczyna się od tego, że ich już nie ma, a częściowo są ukryte w kanałach i wodociągach. Przypominając o ich historycznej obecności w mieście, wywołujemy szerszą dyskusję o tym, że Warszawa nie opierała się tylko na Wiśle - mówili w "Poranku Dwójki" Konrad Schiller i Magdalena Staroszczyk z Muzeum Woli, gdzie oglądać można wystawę "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy". 
Wystawa Niech płyną Inne rzeki Warszawy opowiada historię licznych warszawskich rzek, które obok Wisły, wpłynęły na rozwój miasta
Wystawa "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" opowiada historię licznych warszawskich rzek, które obok Wisły, wpłynęły na rozwój miastaFoto: Polona.pl
  • Na rozwoju Warszawy zaważyła nie tylko Wisła, także mniejsze rzeki
  • Stołeczne cieki zniknęły lub zostały ukryte w podziemnych kanałach
  • Zanik mniejszych rzek wiąże się z wycinką lasów i rozwojem miast

"Współcześnie za warszawską rzekę uznawana jest przede wszystkim Wisła. Jednak sieć hydrograficzna Warszawy była - i częściowo wciąż jest - znacznie bogatsza. Na wystawie "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" opowiedziana została historia licznych warszawskich rzek - poprzez dawne plany, mapy, grafiki i fotografie" - czytamy w opisie wystawy.

Nie tylko Wisła

Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia - to tylko kilka nazw rzek, które meandrowały przez Warszawę. Część z nich już nie istnieje, a niektóre nadal płyną pod ziemią. Dlaczego zniknęły? - To jest dość kontrowersyjna teza, szukanie bezpośredniego winowajcy - zaznaczył Konrad Schiller. - Myślę, że rozwój miasta i postęp cywilizacyjny doprowadziły do tego, że pewne rzeki, cieki wodne, które opływały Warszawę, ale i inne miasta w Polsce czy na świecie, poddały się postępowi.

Z BIEGIEM LAT, Z BIEGIEM RZEK. DWÓJKA NA MIEJSCU - ZOBACZ WSZYSTKIE AUDYCJE >>>

- Miasta takie jak Warszawa w XIX wieku przeżywały wielki rozwój pod względem przemysłu i zabudowy - tłumaczył kurator wystawy. - Ofiarą tego stały się właśnie rzeki.

Wycinka i zabudowa

Siedem wieków temu te nieistniejące już nurty zaważyły o rozwoju grodu nad Wisłą. Ich zanikanie wynikło z jeszcze jednej zależności, na którą wskazała Magdalena Staroszczyk. - Istotnym czynnikiem było wycinanie lasów, które wcześniej rosły na terenie, który obejmuje Warszawę - wyjaśniała. - Opadał poziom wód gruntowych i to jest pierwszy czynnik, a dalej oczywiście zabudowa miejska. Regulowano, zanieczyszczano rzeki i one powoli zanikały. To był bardzo długi proces - dodała.


Posłuchaj
15:03 Poranek Dwójki rzeki Warszawy 2022 09_31_35.mp3 Zaproszenie na wystawę "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" w Muzeum Woli w Warszawie (Poranek Dwójki)

 

Wystawę "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" można oglądać w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy, od 20 stycznia do 29 maja br.

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Magdalena Staroszczyk i Konrad Schiller (Muzeum Woli)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Niezwykła wystawa" Nieba i ziemi nie widać"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 12:50
W Muzeum Warszawy wystawa niezwykła, bo jej kanwą są wspomnienia Warszawiaków z września 1939 roku nadesłane na konkurs (faktograficzny, a nie  literacki) zorganizowany przez Instytut Badań Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego w roku 1947 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla Warszawy pracują małże i sokoły. Poznaj je z muzeum

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:39
Muzeum Warszawy ruszyło tropem zwierząt. Muzealnicy ze wsparciem aktywistów, biologów, projektantów, przyrodników sprawdzają, jak zwierzęta czują się w stolicy, a wynikami obserwacji dzielą się online. 
rozwiń zwiń