Łyk kultury. Sinfonietta Cracovia gra "Koncerty Espresso"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 12:00
- "Koncerty Espresso" to będzie szybkie, niezobowiązujące i przyjemne jak łyk ulubionej kawy spotkanie z muzyką klasyczną w otoczeniu dzieł sztuki - tak o nowym projekcie Muzeum Narodowego w Krakowie i Sinfonietty Cracovii mówiła dyrektorka orkiestry Agata Grabowiecka.
Muzeum Książąt Czartoryskich - to tu odbędzie się pierwszy Koncerty Espresso
Muzeum Książąt Czartoryskich - to tu odbędzie się pierwszy "Koncerty Espresso"Foto: Shutterstock/volkova natalia

 Felix Mendelssohn w duecie z Leonardem da Vinci

Cykl "Koncerty Espresso" ma stworzyć przyjazne warunki do wejścia w świat muzyki klasycznej i sztuki. Wydarzenia będą odbywać się w jedną niedzielę w miesiącu w samo południe w wybranych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Zaczynamy od spotkania w Muzeum Książąt Czartoryskich. Na początku goście będą mogli wysłuchać półgodzinnego minikoncertu, a później doświadczyć prezentacji wybranego dzieła sztuki. W tę niedzielę głównymi bohaterami będą Mendelssohn"Dama z gronostajem" - zapowiadała Agata Grabowiecka.

Poznać smak sztuki

Szefowa orkiestry przyznała, że motywacją do stworzenia projektu była chęć dotarcia do szerszego grona odbiorców.

- Sinfonietta Cracovia ma wierną publiczność, ale są to głównie starsze osoby, a mnie, jako nowej dyrektorce tej instytucji, zależy na sięganiu po młodszego odbiorcę, który ma jakieś opory przed tym, żeby pójść do filharmonii na długi koncert muzyki klasycznej - wyjaśniała. - To jest takie posmakowanie sztuki w najlepszym tego słowa znaczeniu. Będą to wykonania na najwyższym poziomie w przepięknych wnętrzach, a wystąpią głównie soliści - będą to duety, kwartety, oktety.

Cykl "Koncerty Espresso" rozpocznie się w najbliższą niedzielę (24.04) o godz. 12.00 w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Posłuchaj
13:21 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_04_19-09-30-49.mp3 Agata Grabowiecka zaprasza na cykl "Koncerty Espresso" (Poranek Dwójki)

 

Podczas rozmowy Agata Grabowiecka zdradziła również - po raz pierwszy publicznie - że Sinfonietta Cracovia pracuje już nad kolejnym projektem, tym razem skierowanym głównie do zagranicznych turystów. Będzie to cykl pod hasłem "Polish Music Experience".

- Będziemy grać utwory z kanonu muzyki polskiej, ale również prezentować to, co w nowej muzyce polskiej jest najciekawsze – zapowiedziała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agata Grabowiecka (dyrektorka Sinfonietty Cracovii)

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Historia ukryta w słynnym obrazie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 11:00
Od poniedziałku (11.04) w cyklu "To się czyta" przedstawialiśmy powieść Rossa Kinga "Leonardo i Ostatnia Wieczerza". Autor w swojej książce pokazuje historie, które są osadzone w jednym z najsłynniejszych dzieł Leonarda da Vinci, przywołując fascynujący okres europejskiej historii. Wybrane fragmenty czytał Andrzej Ferenc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wisła. Re-kreacja". Rzeka w nowych relacjach z miastem

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 10:00
- Wisła w Krakowie to 40 kilometrów, nie korzystamy z tego bogactwa, nie znamy go. Współczesna cywilizacja, stres powoduje, że musimy zażywać ruchu, to jest nam potrzebne. Całe hektary lasów łęgowych są jak dżungla, nasza polska Amazonka - mówił na antenie Dwójki Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.  
rozwiń zwiń