"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 11:00
Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Mapa starostwa kamieńczykowskiego, przed 1654 rokiem
Mapa starostwa kamieńczykowskiego, przed 1654 rokiemFoto: Polona.pl

Polska kolekcja stworzona w Paryżu

Publikacja liczy blisko 600 stron i jest opisem bezcennego zbioru map wytworzonych przed XVIII w. Zbiór pochodzi z Biblioteki Polskiej w Paryżu założonej w XIX wieku przez przedstawicieli polskiej emigracji.

- Przez wiek XIX i XX zbiór ulegał rozproszeniu, w czasie II wojny światowej jej część uległa zniszczeniu, ale jest to jeden z najcenniejszych i najciekawszych zbiorów kartograficznych, jakie posiadamy w polskich kolekcjach - podkreślał dr Paweł Pietrzyk.

Jak wyjawił, perełką jest rękopiśmienna mapa Filipa Teodora von Pfaua. - To jest wojskowa mapa Wielkopolski, Mazowsza i Kujaw wykonana na podstawie potajemnie sporządzonego zdjęcia - wyjaśniał dr Paweł Pietrzyk.

Owoc pracy archiwistów i bibliotekarzy

Autorem katalogu jest Zbigniew Dyrdoń, pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie, który od kilku lat kataloguje zbiory kartograficzne Biblioteki. Katalog ten to owoc wieloletniej współpracy Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych oraz Archiwami Państwowymi w Polsce.

Wpisuje się on w długofalowy plan pomocy świadczonej od ponad 20 lat przez Archiwa Państwowe wielu ośrodkom polskim poza krajem.

Posłuchaj
09:14 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_05_10-09-37-11.mp3 Dr Paweł Pietrzyk o katalogu kolekcji z Biblioteki Polskiej w Paryżu "Mapy dawne" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Gość: Paweł Siwek

Gość: dr Paweł Pietrzyk (naczelny dyrektor Archiwów Państwowych)

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Mapa skarbów. Powstał internetowy Archeologiczny Atlas Małopolski

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 05:40
Ponad czterysta stanowisk archeologicznych i ponad tysiąc zabytków składa się na internetowy Archeologiczny Atlas Małopolski. Nowy portal popularnonaukowy stworzony przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie będzie dostępny dla odbiorców od 1 stycznia 2022 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guillaume de Beauplan - twórca map ziem Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 19:30
Francuski inżynier, pisarz i kartograf sporządzał mapy, budował mosty, szlaki komunikacyjne i wytyczał granice polsko-moskiewskie na życzenie kolejnych władców. Jest postacią szczególną w historii polskiej kartografii. Pracował sam, posługiwał się nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi jak astrolabium, odometr, zegar czy busola, a większość jego map można uznać za aktualne współcześnie. 
rozwiń zwiń