KOSY. Fascynująca podróż przez Dolny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 10:05
Bogactwo muzyczne Dolnego Śląska wydaje się nieprzebrane. Artystki wrocławskiego zespołu KOSY odważnie objęły ten kierunek eksploracji. Ich brawura procentuje – zostały wybrane na reprezentantki Polski na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX 2021! Na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej ich kunszt nie uszedł uwadze jurorów – zespół został wyróżniony za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.
Audio
  • KOSY o Nowej Tradycji 2022 (Dwójka/Poranek Dwójki)
KOSY na koncercie finałowym Konkursu Muzyki Folkowj Nowa Tradycja 2022
KOSY na koncercie finałowym Konkursu Muzyki Folkowj Nowa Tradycja 2022Foto: Danuta Naugolnyk

W Poranku powracamy do laureatów tegorocznego 24. Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jury zdecydowało się przyznać wyróżnienie żeńskiemu kwartetowi KOSY z Wrocławia, który O emocjach, które towarzyszyły artystkom podczas „Nowej Tradycji”, a także o porównaniu obu występów, opowiadały Kasia Szetela-Pękosz, Kasia Pakowska, Aleksandra Gronowska i Anastazja Sosnowska.

- Jest zachwycająco! Wreszcie możemy spotkać ludzi, z którymi mijamy się na festiwalach, a którzy przyjechali z całej Polski, by na scenie Polskiego Radia pokazać, co mają najpiękniejszego, podzielić się tym, co „wygrzebali” z różnych zakątków Polski – przyznaje entuzjastycznie Kasia Szetela-Pękosz.

- Dla mnie to jest wielki festiwal radości i piękna okazja do spotkań z przyjaciółmi, z którymi nie widzieliśmy się niekiedy bardzo, bardzo długo – dodaje Aleksandra Gronowska – Zapominam, że to konkurs, rywalizacja, dla mnie to Wielkie Spotkanie i uśmiech nie schodzi mi z twarzy.

Katarzyna Pakowska czuje ważkość wydarzenia, Nowa Tradycja to jeden z najważniejszych konkursów muzyki folkowej w Polskce.

- Ale, jak powiedziała Ola, nie traktujemy tego jako występu konkursowego. Dla nas to okazja, by podzielić się naszą muzyką, tym, co dla nas ważne… – dorzuca.

W ubiegłym roku to właśnie KOSY reprezentowały Polskę na największych targach muzyki świata – WOMEX. Pytane o różnicę między tymi dwoma wydarzeniami odpowiadają ze śmiechem: W Warszawie jest trochę zimniej, niż w Porto.

- Ale nie da się tego do końca porównać. Tu, wiadomo jest to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych dla nas scen w Polsce… – tłumaczy Anastazja Sosnowska

- Za to WOMEX jest międzynarodową imprezą muzyki bardzo wielu kultur, których nie da się ze sobą do końca zestawić. Tu spotykamy się przede wszystkim z muzyką polską, to dialog z naszego kręgu kulturowego. To różnica, która nie podlega ocenie – dodaje Aleksandra Gronowska. 

Członkinie KOSÓW zdradzają, że ich praca nad repertuarem to przede wszystkim improwizacja. Każda z nich przyniosła jakąś bliską sercu melodie, każda wnosi coś do ogólnego brzmienia grupy. Nic nie zapisują, wszystko jest w ich głowach, ale – czy nie o to właśnie chodzi w tej muzyce?

- Element improwizacji, element niespodziewany jest częścią grania na żywo. Choć mamy już ustrukturyzowane melodie, one wciąż żyją. Raz na jakiś czas, ktoś wpada na pomysł, by coś przearanżować – mówi Gronowska. – Zresztą, rasowy muzyk ludowy nigdy nie zagra tak samo, po co?

A plany na (najbliższą) przyszłość? Na razie KOSY chcą skupić się na popularyzacji już stworzonego materiału. Niebawem, 13 czerwca, czeka nas premiera płyty „Siew”! Artystki będą ją promować m.in. w Szwajcarii, Niemczech i Czechach.

- Nieustająco jednak myślimy, co można zrobić z ideami na przyszłe utwory – dodaje Anastazja Sosnowska.

- A muzyka Dolnego Śląska jest trudna do eksplorowania. Jest szeroka, pojemna. Tak wielu jest repatriantów, mniejszości narodowych… – wtrąca Aleksandra Gronowska. – Rozpoczęłyśmy podróż po tym regionie i to, dokąd ona nas zawiedzie jest nie do przewidzenia.

Kosy Kosy

 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Rozmawiała: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 8.10Czytaj także

Piotr Damasiewicz 'Into the Roots' zwycięzcą Nowej Tradycji 2022

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 22:12
24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie, organizując specjalne koncerty oraz Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

SEKUNDa z Nagrodą Programu 2 Polskiego Radia. Festiwal "Nowa Tradycja" 2022

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 11:16
- Dostałyśmy wymarzoną nagrodę, a jesteśmy młodym zespołem i fakt, że będziemy mogły nagrać płytę, dodał nam skrzydeł i bardzo wiele możliwości przed nami otwiera. To niesamowite, że było tu tak wspaniale - mówiła Wiola Jakubiec, skrzypaczka zespołu SEKUNDa, który zdobył Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia na 24. Festiwalu Folkowym "Nowa Tradycja". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stronę korzeni. Laureaci Nowej Tradycji 2022 zafascynowani Beskidami

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 16:00
W audycji powracamy do Festiwalu Nowa Tradycja, który zakończył się wczoraj wieczorem. W „Źródłach” zbieramy w całość wrażenia z występu laureata Grand Prix, czyli zespołu Piotra Damasiewicza „Into the Roots”, a także laureatek Nagrody Programu II Polskiego Radia, duetu SEKUNDa. Co ciekawe, oba zespoły odnoszą się do kultury ludowej Beskidu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalove. Przez pieśni do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:00
- Wysłaliśmy zgłoszenie o 23.58, na 2 minuty przed upływem czasu. Uważamy się za zespół amatorski, nie jesteśmy dyplomowanymi muzykami – mówił Kuba Bryzgalski, członek tria Michalove, które w tegorocznym konkursie muzyki folkowej zdobyło drugie miejsce oraz nagrodę radiowej Jedynki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hajda Banda / Гайда Банда. Pod muzycznym sztandarem pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 16:00
Polsko-białoruska banda zdobyła w Konkursie Muzyki Folkowej trzecią nagrodę za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego, dodatkowo jest laureatem Nagrody Specjalnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrody „Burza Braw” – dowodu uznania publiczności! O jakiej bandzie mowa? Oczywiście o Hajda Bandzie!
rozwiń zwiń