Wystawa Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie. "To nie będzie zwykła monografia"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 12:23
- To będzie synteza wystawy poświęconej pojedynczemu twórcy i zarazem pokazującej pewien problem, czyli dlaczego historia jest ważna i w jaki sposób ją przedstawiać tak, żeby była ważnym elementem także współcześnie - mówił w "Poranku Dwójki" o wystawie "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" w Muzeum Narodowym w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.
Autoportret Jana Matejki
Autoportret Jana MatejkiFoto: Muzeum Narodowe w Krakowie - zbiory cyfrowe

Rok Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie

W tym roku przypadają aż trzy ważne daty związane z Janem Matejką: 185. rocznica urodzin artysty, 130. rocznica jego śmierci oraz 125. rocznica powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Domu Jana Matejki. W związku z tym Muzeum Narodowe w Krakowie stało się inicjatorem pomysłu na ustanowienie roku 2023 Rokiem Jana Matejki. 

W marcu widzowie zobaczą pierwszą jubileuszową wystawę pt. "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory". - Chcemy pokazać Matejkę jako malarza, który był geniuszem swojej epoki. Dyplomy i honory, jakie zbierał w całej Europie, są imponujące. Żaden polski artysta do dzisiaj nie doszedł do takiego poziomu międzynarodowego uznania. Z drugiej strony Matejko przez swoją recepcję XX-wieczną, a nawet jeszcze za swojego życia, był czasem uważany za trochę lepszego rzemieślnika, który po prostu nauczył się pewnej konwencji i tylko nią żonglował. Będziemy starali się obalić tą wystawą tego typu fałszywe stereotypy - podkreślał prof. Andrzej Szczerski.

W czerwcu kulminacja

Kuratorem wystawy jest Michał Haake z Instytutu Historii Sztuki Uniwersyteta Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Zajmuje się on od lat malarstwem XIX-wiecznym i śledzi to, w jaki sposób twórcy tamtej epoki kreowali wizje historii na swoich obrazach, ale również dlaczego to dziś jest dla nas istotne. Myślę, że to jest główne zadanie tej wystawy - tłumaczył gość Dwójki.

Punktem kulminacyjnym obchodów Roku Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie natomiast przekrojowa wystawa poświęcona twórczości artysty, prezentująca około czterystu wybitnych prac oraz unikatowych pamiątek, na którą muzeum zaprosi publiczność w czerwcu br.


Posłuchaj
17:46 Poranek Dwójki szczerski 10.01.2023.mp3 Prof. Andrzej Szczerski o Roku Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie (Poranek Dwójki) 

Zapowiadając nadchodzące wydarzenia w kierowanej przez siebie instytucji, prof. Andrzej Szczerski pochwalił się również frekwencją w 2022 roku. - Nasz wynik to milion trzysta sześćdziesiąt pięć tysięcy zwiedzających. To absolutny rekord w historii Muzeum Narodowego w Krakowie - informował.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Andrzej Szczerski​ (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 9.30

uk/pg/kor


Czytaj także

Kolekcja książąt Czartoryskich. Perła w koronie MN w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:00
Kolekcja książąt Czartoryskich to ponad 80 tys. wyjątkowych obiektów. 29 grudnia minęło pięć lat, odkąd Skarb Państwa zakupił kolekcję. Dziś jest ona integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. A wszystko zaczęło się w 1801 r. w Puławach, dokąd trafiła kupiona przez księcia Adama J. Czartoryskiego "Dama z gronostajem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Gaweł: jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 13:00
- Przez lata pracowałem jako ekspert w różnego rodzaju instytucjach, ale głównie w muzeach. Profesjonalizacja muzeów, zespołów, kadry zarządzającej jest niesamowita, to jest olbrzymia zmiana. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: muzea tworzą ludzie niezwykli. To jest najciekawsze i najtrudniejsze. Jeśli masz człowieka, który wie absolutnie wszystko o określonej części kolekcji, to to "absolutnie wszystko" jest ważniejsze niż wszystkie jego inne cechy - mówił w Dwójce Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń