Narodowe Czytanie też na Litwie, Białorusi, Ukrainie. "To wydarzenie wspólnotowe"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 09:00
-  Narodowe Czytanie to jest przedsięwzięcie potężne, wielkie, globalne można powiedzieć. Ale przede wszystkim jest to wielkie wspólnotowe wydarzenie. To, co świadczy o sile i o znaczeniu Narodowego Czytania, to są akcje w mniejszych, większych miejscowościach w Polsce i na całym świecie - podkreślał w Dwójce minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RPFoto: PR2
  • 9 września w całej Polsce, ale i poza jej granicami, będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
  • Lektura Narodowego Czytania rozbrzmiewać będzie także nad rzeką Niemen na Litwie i Białorusi, a także w ogarniętej wojną Ukrainie.
  • Główne obchody Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie otworzy Para Prezydencka, powieść przeczytają aktorzy, których przygotowuje dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
  • Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy oraz zaplanowało relacje reporterskie i transmisji z Ogrodu Saskiego.

Jak mówi minister Wojciech Kolarski, gdy rok temu para prezydencka ogłosiła, że kolejną lekturą Narodowego Czytania będzie "Nad Niemnem", oddźwięk był niezwykle entuzjastyczny. I to mimo tego, iż w czasach szkolnych wielu z nas miało trudności z przebrnięciem przez XIX-wieczną prozę słynną z długich opisów przyrody.

- Kiedy już przychodzi dorosłość, Polacy wspominają z sentymentem nie tylko lekturę, ale też poprzez tę lekturę patrzą na swoje szkolne lata - mówi Wojciech Kolarski. - Dostaliśmy setki, tysiące zgłoszeń i  maile chwalące tegoroczny wybór dokonany przez parę prezydencką - dodaje.

Główne obchody Narodowego Czytania będą miały miejsce w Warszawie w Ogrodzie Saskim, a otworzą je prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą. 9 września "Nad Niemnem" będzie jednak rozbrzmiewać w wielu innych miejscach w Polsce i za granicą - niemal na wszystkich kontynentach. - Raz zdarzyło się, że Narodowe Czytanie odbywało się na stacji polarnej, niestety w tym roku Antarktydę musimy pominąć - przyznał Wojciech Kolarski.

"Nad Niemnem" nad Niemnem

Minister podkreślił, że sile i znaczeniu tego przedsięwzięcia świadczą właśnie liczne akcje rozsiane po mniejszych i większych miejscowościach. 

- Tradycyjnie z tych miejsc, gdzie mamy duże skupiska Polaków i Polonii, jest bardzo dużo zgłoszeń. No ale oczywiście trudno sobie wyobrazić, żeby zabrakło tych miejsc, gdzie toczy się akcja powieści Orzeszkowej "Nad Niemnem", a więc na Grodzieńszczyźnie odbędzie się Narodowe Czytanie, ale też nad Niemnem na Litwie - wyjaśnia nasz gość.

Powieść Elizy Orzeszkowej będzie rozbrzmiewać również na Ukrainie. - To będzie kolejny rok, kiedy Narodowe Czytanie będzie się odbywać w warunkach wojennych i organizatorzy zastrzegają, że ta lektura może zostać przerwana np. przez alarm przeciwlotniczy - mówi gość Dwójki.

Powstanie Styczniowe w powieści

Minister Wojciech Kolarski podkreśla też, że jednym z argumentów za wyborem "Nad Niemnem" przedstawionych przez prezydenta był fakt, iż w tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. - Ten wątek jest jednym z kluczowych wątków tej powieści, więc czytamy też powieść, która jest ważna dla losów naszych narodów, które żyją w tej części Europy - stwierdza.

Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie.

Czytaj także:

Narodowe Czytanie - historia akcji

Narodowe Czytanie to największa w Polsce akcja upowszechniająca czytelnictwo i polską literaturę klasyczną. Tegoroczną lekturą - po którą sięgną czytelnicy w Polsce, ale też poza granicami kraju - będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - książka entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, którzy chwalili m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza i polskie nowele.


Posłuchaj
11:55 Dwojka_Poranek_Dwojki_NCz_2023_09_07-09-28-51.mp3 Narodowe Czytanie na Litwie, Białorusi, Ukrainie (Poranek Dwójki)

 

Narodowe Czytanie 2023: "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Narodowe Czytanie 2023: "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Kolarski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 7.09.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Co naprawdę zdarzyło się nad Niemnem? Inspiracje i przeżycia Elizy Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 05:45
"Nad Niemnem", podobnie jak inne dzieła tego okresu, czerpie obficie z faktów historycznych, społecznych, geograficznych czy nawet botanicznych. Powieść Orzeszkowej, choć przedstawia fikcyjną fabułę, jest w szczegółach niemal fotograficznym odbiciem rzeczywistości, z którą autorka zetknęła się osobiście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Orzeszkowa i jej burzliwe życie polityczno-miłosne

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 10:30
Nieudane pierwsze małżeństwo, odmowa towarzyszenia mężowi zesłanemu na Sybir, 25-letni romans zakończony drugim małżeństwem - to tylko niektóre fakty z niekonwencjonalnego i intensywnego życia prywatnego Elizy Orzeszkowej, autorki "Nad Niemnem", które jest lekturą tegorocznego Narodowego Czytania.
rozwiń zwiń