"Młodomowa", czyli jak powstają i co oznaczają nowe słowa w polszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 13:05
- Uważam, że powinniśmy wkraczać w świat młodych ludzi i rozmawiać z nimi o ich języku. To doskonały materiał badawczy, możemy się przyjrzeć, jak konstruowane są słowa. Jakiekolwiek zapożyczenie dostaje polskie końcówki, ważna jest również intuicja językowa - mówiła w Dwójce Aneta Korycińska, polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego".
W audycji rozmawialiśmy o języku ludzi młodych
W audycji rozmawialiśmy o języku ludzi młodychFoto: Shutterstock/lassedesignen
  • W "Poranku Dwójki" podsumowaliśmy doroczną debatę realizowaną w ramach kampanii społecznej "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
  • Tytuł tegorocznej debaty to "Młodomowa. O najmłodszej polszczyźnie".
  • Naszym gościem była Aneta Korycińska - polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego".

Aneta Korycińska o młodzieżowych słowach

Aneta Korycińska mówiła o sensie plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. - To jest próba zarejestrowania jakiegoś przemijającego, często już byłego wycinka świata młodych ludzi. Chodzi o przyjrzenie się temu, jak konstruują słowa, skąd one przychodzą i jakie emocje chcą nimi wyrazić, skoro potrzebne są nowe wyrażenia. Bardzo wiele słów przychodzi z internetu, ułatwiają one szybką komunikację. Cała dyskusja o "młodomowie" jest po to, abyśmy przyjrzeli się jak język dzisiaj żyje - podkreśliła rozmówczyni Pawła Siwka. 

Nowe słowa są reakcją na różne sytuacje, szybko się zużywają

Według niej młodzi ludzie uważają, że starsi nie są w stanie wyczuć zmian języka. - Chodzi o tak szybko przychodzące zmiany znaczeniowe. Młodzi ludzie potrafią szybko zmieniać kody językowe, choćby wtedy, gdy rozmawiają z nauczycielami. Te słowa są reakcją na różne sytuacje, szybko się zużywają, stają się modne, bo ktoś się przejęzyczył. Młodzi ludzie mają różne zainteresowania, nie wszystkie te słowa przychodzą do nich w tym samym momencie. Jeżeli ktoś nie interesuje się literaturą młodzieżową, to nie będzie znał określeń dotyczących tej dziedziny - zaznaczyła.

Czytaj też:

Ważna jest intuicja językowa

- Uważam, że powinniśmy wkraczać w świat młodych ludzi i rozmawiać z nimi o ich języku. To doskonały materiał badawczy, możemy się przyjrzeć, jak konstruowane są słowa. Jakiekolwiek zapożyczenie dostaje polskie końcówki, ważna jest również intuicja językowa - stwierdziła Aneta Korycińska.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku spotyka się z dużym zainteresowaniem

Dyskusje o języku młodzieżowym często zdają się bazować na negacji - na narzekaniach na jego rzekomą niekomunikatywność, skrótowość czy wielość zapożyczeń z języków obcych. Z drugiej strony inicjatywy takie jak plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku bez przeszkód trafiają do publicznej wiadomości. Są chętnie przyjmowane i wywołują duże, choć niekiedy powierzchowne, zainteresowanie.


Posłuchaj
17:06 2023_12_15 09_33_37_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Młodomowa", czyli jak powstają i co oznaczają nowe słowa w polszczyźnie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aneta Korycińska (polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego")

Data emisji: 15.12.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo


Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Autentyczność siłą języka młodych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 20:25
Do 8. odsłony plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku można zgłaszać swoje propozycje. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych, popularnych wśród młodzieży słów, określeń lub wyrażeń. Jakie słowo zdetronizuje "essę" i zwycięży w tegorocznej edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rel" Młodzieżowym Słowem Roku 2023

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 17:42
W tegorocznej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku triumfował wyraz "rel". Może on oznaczać utożsamienie się z czymś lub aprobatę wypowiedzi przedmówcy.
rozwiń zwiń