Nowe Obroty - finał Roku Kopernika bez Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 11:50
- Kopernika bardzo często sprowadzamy do podejścia historycznego, bez poszukiwania kontekstu i tego, jak niesamowicie odważnym człowiekiem musiał być. Jak niezwykle otwarty musiał mieć umysł, żeby uwierzyć równaniom, które przeczyły wszystkim świętym księgom. Myślę, że jest to dla nas lekcja, jacy możemy być. Dla mnie to bardzo inspirujące - mówił w Dwójce dr Jan Świerkowski, kurator finału Roku Kopernika organizowanego pod hasłem "Nowe Obroty".
Leszek Możdżer wystąpi na Nowych Obrotach z koncertem Art  Science
Leszek Możdżer wystąpi na Nowych Obrotach z koncertem Art & ScienceFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP
  • Finałowe spotkanie Roku Mikołaja Kopernika odbędzie się w dniach 16-18 lutego w Toruniu.
  • - Nowe Obroty to przede wszystkim myślenie o przyszłości i o przyszłych rewolucjach kopernikańskich - mówi dr Jan Świerkowski, kurator wydarzenia.
  • Astronom, kulturoznawca, a także założyciel grupy artystyczno-naukowej Instytut B61 był gościem "Poranka Dwójki".

Środkiem ciężkości Nowych Obrotów są przełomowe odkrycia i działania, zdolne do radykalnej zmiany naszego rozumienia świata. Będziemy je eksplorować, spotykając się z wybitnymi postaciami - brzmi zapowiedź wydarzenia, które odbędzie w Toruniu w weekend 16-18 lutego.

Nowe Obroty - interdyscyplinarny program

- Będzie z nami dyrektorka programu astrobiologii NASA Mary Voytek, czyli najważniejsza osoba na świecie, która zajmuje się poszukiwaniem śladów życia w Kosmosie. Będzie z nami laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Gbowee. Leszek Możdżer zagra po raz drugi na świecie koncert na fortepianie skonstruowanym przez wybitnego matematyka Pawła Nurowskiego. A na koniec były dziekan astronomii na Uniwersytecie Harvarda Avi Loeb, często określany jako łowca kosmitów, odkąd kilka lat temu zasugerował, że przelatujący koło Ziemi obiekt może nie być pochodzenia naturalnego - wymieniał Jan Świerkowski.

Mikołaj Kopernik obecny duchem

Wprost o samym Mikołaju Koperniku Nowe Obroty nie będą traktowały, ale jego duch będzie unosił się nad całym wydarzeniem.

- Dzięki Kopernikowi dostajemy lekcję, że kierując się pewnego rodzaju intuicją, ale i metodą naukową, możemy naprawdę przenosić góry. Chcemy w Toruniu te góry przenosić z największymi tuzami świata nauki, ale nie tylko - podkreślił gość "Poranka Dwójki".


Posłuchaj
16:37 Poranek Dwójki świerkowski 16.02.2024.mp3 Dr Jan Świerkowski o Nowych Obrotach w Toruniu (Poranek Dwójki) 

Sam Jan Świerkowski - jako astronom i kulturoznawca - jest doskonałym przykładem, że naukowe i humanistyczne podejście może iść ze sobą w parze.

- Nie podoba mi się obecny stan rzeczy, że ścisły i humanistyczny sposób poznawania świata są tak daleko od siebie. Intuicyjnie chciałem coś zmienić i dlatego założyłem grupę artystyczno-naukową Instytut B61 - tłumaczył.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: dr Jan Świerkowski (kurator finału Roku Kopernika pod hasłem "Nowe Obroty")

Data emisji: 16.02.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/mgc/kormp

Czytaj także

Mikołaj Kopernik. Człowiek, który wstrzymał Słońce

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 05:55
- Jest najbardziej znanym Polakiem na świecie - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. 481 lat temu zmarł Mikołaj Kopernik, astronom, twórca teorii heliocentrycznej, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz, ekonomista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Jak laser podbija świat i skąd znamy temperaturę gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 19:50
26. Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 27 maja w godz. 11.00-20.00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Na odwiedzających czeka moc atrakcji. Pracownicy Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego zdradzą odwiedzającym, jak działa laser i gdzie go używamy w codziennym życiu, wyjaśnią też, jak się mierzy temperaturę gwiazd. 
rozwiń zwiń