Akademia Francuska we Wrocławiu. Jarosław Thiel: najwyższa pora dotknąć Francji [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 13:00
- Mieliśmy i Haendla, i Vivaldiego, i Telemanna, ale też mieliśmy jedną akademię poświęconą barokowi z Ameryki Południowej, muzyce latynoskiej. No i chyba już była najwyższa pora, żeby dotknąć Francji - mówił Jarosław Thiel, który w "Poranku Dwójki" zapraszał na wrocławską Akademię Francuską.
Jarosław Thiel - dyrektor artystyczny  Wrocławskiej Orkiestry Barokowej
Jarosław Thiel - dyrektor artystyczny Wrocławskiej Orkiestry BarokowejFoto: Wojciech Kusinski/PR
  • We Wrocławiu już wkrótce będzie rozbrzmiewać muzyka barokowa z Francji. Od 28 lutego do 3 marca odbywać się tam będą koncerty w ramach Akademii Francuskiej.
  • Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Jarosław Thiel, który odwiedził radiową Dwójkę.

Wrocław na kilka dni stanie się europejską stolicą francuskiego baroku. Zaprosiliśmy do Wrocławia wybitnych znawców francuskiej muzycznej kuchni, aby wraz z nimi smakować repertuar nie zawsze oczywisty, a na pewno przełamany nieoczekiwanymi powiązaniami - zapowiadają organizatorzy Akademii Francuskiej.

Philippe Herreweghe i pierwsza edycja

Wrocławskie akademie organizowane są od 10 lat, pierwsza edycja poświęcona była muzyce Bacha. - Zaprosiliśmy wtedy Philippe'a Herreweghe i Collegium Vocale Gent, a pomysł na wydarzenie był podpatrzony właśnie od tego zespołu, który organizował Akademie Bachowskie w Belgii, ale też w innych miejscach na świecie. My tylko raz pozostaliśmy przy Akademii Bachowskiej i potem stwierdziliśmy, że będziemy po swojemu kontynuować to wydarzenie - mówił Jarosław Thiel, dyrektor artystyczny Akademii Francuskiej, a także Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

ZOBACZ WIDEO:

(YouTube/Dwójka)

Czas na Francję

W kolejnych edycjach wrocławskiej Akademii organizatorzy skupiali się na różnych kompozytorach, a także na szerszych zjawiskach dotyczących muzyki barokowej.

- To są takie akademie muzyki dawnej, każda edycja ma swój kolejny przydomek. Mieliśmy i Haendla, i Vivaldiego, i Telemanna, ale też mieliśmy jedną akademię poświęconą barokowi z Ameryki Południowej, muzyce latynoskiej. No i chyba już była najwyższa pora, żeby dotknąć Francji.

Do Wrocławia zjadą się prawdziwi wirtuozi muzyki francuskiej. Organizatorzy zapowiadają: Bernard Foccroulle pokaże, jak silnie na twórczość organową Bacha wpłynęli jego francuscy mistrzowie. Skip Sempé wraz z muzykami Capriccio Stravagante i uczestnikami kursów mistrzowskich spróbuje odtworzyć reprezentacyjną orkiestrę Ludwika XIV - Les Vingt-quatre Violons du Roy - zaglądając także do Londynu, gdzie jak w zwierciadlanym odbiciu działało The King's 24 Violins.

Posłuchaj
12:42 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_02_26-09-36-17.mp3 Akademia Francuska we Wrocławiu (Poranek Dwójki)

 

Viola da gamba

Nie zabraknie instrumentu chyba najbardziej kojarzonego z francuskim barokiem - violi da gamba - ale spotkamy go najpierw jako bohatera kultowego filmu "Wszystkie poranki świata", aby chwilę po projekcji posłuchać, jak zaczął się zmierzch jego popularności. W świat niezwykłych sonat byłego gambisty i pierwszego wielkiego francuskiego wirtuoza wiolonczeli, Jeana-Baptiste'a Barrière'a, wprowadzi nas zespół Les Basses Reunies prowadzony przez Bruno Cocseta.

- Na koniec soliści, Chór NFM i Wrocławska Orkiestra Barokowa przedstawią przygotowaną przez Skipa Sempégo rekonstrukcję oprawy muzycznej mszy pogrzebowej Jeana-Philippe'a Rameau. Jej podstawą jest "Messe des morts" Jeana Gilles'a - w ciągu XVIII stulecia utwór ten wybrzmiewał, towarzysząc pożegnaniom wielu prominentnych osób - zapraszał Jarosław Thiel.

Koncerty w ramach Akademii Francuskiej odbywać się będą w terminie od 28 lutego do 3 marca we Wrocławiu.

Czytaj także:

Akademia Francuska odbędzie się we Wrocławiu w dniach 28.02–3.03 Akademia Francuska odbędzie się we Wrocławiu w dniach 28.02–3.03

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Thiel (dyrektor artystyczny Akademii Francuskiej i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej)

Data emisji: 26.02.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc

wmkor

Czytaj także

Szef NFM: Witold Lutosławski jest stale w kręgu naszej adoracji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 17:55
- Jeszcze zanim powstało Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Wrocławska otrzymała patrona w postaci właśnie Witolda Lutosławskiego. My przejęliśmy tę ideę i w tej chwili oficjalna nazwa naszej instytucji brzmi Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartłomiej Nizioł: w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu gra się świetnie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 11:00
- Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to jedna z najlepszych, a może nawet najlepsza polska sala. Gra się w niej świetnie, wszystko brzmi selektywnie, ten dźwięk jest nośny i przepiękny. Znam inne wspaniałe polskie sale w Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, ale NFM jest najbardziej przyjazne skrzypcom - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł.
rozwiń zwiń