21. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart: film dokumentalny budzi emocje

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 12:00
- Emocje są zawsze dla mnie najważniejsze, bo do kina na dobry film chodzimy właśnie po to, aby wzbudzić w sobie emocje. Film dokumentalny przez to, że pokazuje prawdziwe historie, prawdziwych ludzi w swoich uwikłaniach, zarówno osobistych, jak i historycznych, przybliża nam tych ludzi i te historie zostają w nas dłużej - mówił w Dwójce Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Dyrektor Millennium Docs Against Gravity Artur Liebhart
Dyrektor Millennium Docs Against Gravity Artur LiebhartFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Zbliża się 21. edycja Millennium Docs Against Gravity. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi "W relacji ze światem".
  • Wydarzenie zawita do ośmiu miast, są to: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin.
  • Część kinowa odbędzie się w dniach 10-19 maja, a część online potrwa od 21 maja do 3 czerwca.
  • Gościem "Poranka Dwójki" był Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiego Radia.

"W relacji ze światem" - tak brzmi hasło 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Jak przekonywał w Dwójce dyrektor tego wydarzenia, poziom kina dokumentalnego z roku na rok rośnie.

- Wydawałoby się, że co kilka lat ogłasza się, że teraz przyszedł czas na film dokumentalny, teraz to jest ten szczyt zapotrzebowania, możliwości. A okazuje się, że jesteśmy cały czas w drodze i filmy dokumentalne są coraz lepsze, z większymi budżetami, a więc z większymi możliwościami, z podążaniem za swoimi bohaterami przez dłuższy czas - wyjaśniał Artur Liebhart.

Film dokumentalny zbliża ludzi

Nasz gość zauważył, że kino dokumentalne może być przeciwwagą dla mediów masowych, które pokazują rzeczywistość w sposób uproszczony i fragmentaryczny.

- Tutaj jest pole dla filmu dokumentalnego, który na wydarzenia patrzy z perspektywy czasu, ale patrzy też na ludzi i przybliża nam tych, którzy czasami żyją po drugiej stronie ulicy, i tych, którzy żyją tysiące kilometrów od nas - wyjaśniał.

Nos Chopina - filmy o sztuce

Millennium Docs Against Gravity pojawi się w takich miastach, jak: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin. Festiwalowe filmy będą ze sobą konkurować w różnych kategoriach.

O jedno z wyróżnień - Nos Chopina, czyli nagrodę dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce - powalczy 12 dokumentów. To produkcje opowiadające o ludziach całkowicie oddanych sztuce, która zmienia nie tylko ich życie, ale fascynuje i porusza także innych. To też historie z różnych zakątków świata i dziedzin: od malarstwa, przez muzykę, taniec, film i teatr, aż po sztukę tworzenia. Do grona partnerów festiwalu dołączył w tym roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który został fundatorem nagrody.

Zobacz zwiastun:

(Millennium Docs Against Gravity Film Festival/YouTube)

Konkurs Polski MDAG

Również 12 produkcji zakwalifikowanych zostało do Konkursu Polskiego MDAG. Najlepsze polskie produkcje powalczą o trzy nagrody - Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Dziewięć spośród 12 konkursowych filmów będzie miało na festiwalu swoje światowe premiery. Sześć filmów zostało wyreżyserowanych przez mężczyzn i sześć przez kobiety. W programie wydarzenia znalazły się zwycięskie produkcje z Sundance i Berlinale.

Zobacz także:

Ogłoszenie programu

MDAG rozpocznie się 10 maja i potrwa do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin), a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

Największy przegląd kina dokumentalnego w Polsce odbywa się w tym roku pod patronatem Polskiego Radia. Na 15 kwietnia organizatorzy zapowiadają oficjalne ogłoszenie programu.

Posłuchaj
18:07 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_04_03-09-34-00.mp3 21. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart: film dokumentalny budzi emocje (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Artur Liebhart (dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity)

Data emisji: 3.04.2024

Godzina emisji: 9.30

pg/mgc

Czytaj także

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 12:00
"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 17:30
- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
rozwiń zwiń