Ruszyły Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Wyzwolenie" Jana Klaty... na ekranie kinowym

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 12:54
- Niestety nie udało się przywieźć "Wyzwolenia" do Opola. Myślę jednak, że robi on wielkie wrażenie mnogością środków wizualnych i technicznych, które zostały użyte przez Jana Klatę w tym spektaklu. Scena Teatru Wybrzeże jest w tej chwili bardzo nowoczesna i pozwala na takie realizacje. Najważniejsze natomiast i tak jest tu odczytanie trudnego tekstu Wyspiańskiego - mówiła w Dwójce Anna Wakulik z komisji kwalifikującej spektakle do konkursu "Klasyka Żywa", którego finałem są Opolskie Konfrontacje Teatralne.
Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 48 lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego
Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 48 lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana KochanowskiegoFoto: MONKPRESS/East News
  • Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 48 lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego.
  • Festiwal stanowi finał Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
  • Tegoroczne wydarzenie rozpoczął spektakl "Wyzwolenie" w reżyserii Jana Klaty, który był transmitowany na żywo z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Podczas 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych - będących finałem IX edycji Konkursu "Klasyka Żywa" - publiczność ma możliwość zapoznać się z inscenizacjami dawnych, klasycznych dzieł polskiej literatury. 

"Wyzwolenie" jednocześnie w Opolu i Gdańsku

Wydarzenie rozpoczęło się we wtorek (21.05) od pokazu "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu na moment zmienił się w salę kinową.

- Spektakl na żywo był pokazywany na rodzimej scenie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pomimo tej niedogodności nasi widzowie i tak przyjęli go z wielkim aplauzem. Ten spektakl jest niezwykły na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim jest niezwykły, jak chodzi o scenografię i ambicje publicystyczne. Bardzo dużo przekazuje o nas, o współczesności. Ja byłam zachwycona - podkreślała Beata Kowalczyk, organizatorka 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Opolskie Konfrontacje Teatralne - pod znakiem klasyki

Festiwal to wyjątkowa okazja do zapoznania się z wyróżnionymi realizacjami teatralnymi z całej Polski. Stanowią one próby zmierzenia się z dramatami, powstałymi w innym kontekście historycznym i kulturowym, przynoszącymi odmienną od naszej – często bardzo zaskakującą – wiedzę o człowieku.

Opolskie Konfrontacje Teatralne pokazują oryginalne, nowatorskie przedstawienia, o wysokiej jakości artystycznej i silnym rezonansie społecznym. Konkurs zrodził się z potrzeby nawiązania do tych świetnych tradycji i wzmocnienia teatralnego dialogu z historią.


Posłuchaj
18:24 Poranek Dwójki opolskie konfrontacje 22.05.2024.mp3 Beata Kowalczyk z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i dramaturżka Anna Wakulik o 48. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Beata Kowalczyk (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu), Anna Wakulik (dramaturżka)

Data emisji: 22.05.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor

Czytaj także

Polski musical "Irena" w Berlinie. Historia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 16:00
Występy polskich artystów na zagranicznych scenach powoli stają się normą. Niemniej zdarzają się takie premiery, które obok wartości artystycznej niosą jeszcze ogromny ładunek emocjonalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie Spotkania Teatralne - najgłośniejsze spektakle z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 18:00
- Jako kuratorzy szukaliśmy wraz z Janem Czaplińskim spektakli, które są najbardziej zachwycające, nieoczywiste, głośne - mówiła w Dwójce Dorota Kowalkowska, współorganizatorka Warszawskich Spotkań Teatralnych. Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze produkcje teatralne z całego kraju.
rozwiń zwiń