Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024. "To najpiękniejsza rzeka w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 15:48
Wisła to nieodłączny element Warszawy. Jednak Królowa Polskich Rzek w stolicy jest ewenementem w europejskich miastach. To właśnie w stolicy Polski możemy podziwiać niczym niezmąconą dzikość rzeki w środku dużej aglomeracji. O całym projekcie Dzielnica Wisła i wyjątkowości warszawskiego odcinka rzeki opowiedziała w swoim reportażu Anna Depczyńska.
Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024
Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024Foto: Shutterstock/Fotokon
  • Cuda Polski 2024 to plebiscyt organizowany przez National Geographic.
  • Poza Dzielnicą Wisła z województwa mazowieckiego zostały nominowane także: Wzgórze Tumskie w Płocku i Nadbużańska Kraina Spokoju.
  • W konkursie można głosować do 5 czerwca.

Dzielnica Wisła - czyli po prostu warszawski odcinek rzeki Wisły - została nominowana w tegorocznym plebiscycie National Geographic Traveler - Cuda Polski. To jedna z trzech nominacji z województwa mazowieckiego. Poza Wisłą w Warszawie w plebiscycie zostały nominowane jeszcze Wzgórze Tumskie w Płocku i Nadbużańska Kraina Spokoju.

Wyjątkowość Wisły

Koordynatorka ds. Zielonej Warszawy Magdalena Młochowska podkreśliła, że ogromnym sukcesem miasta jest to, że Wisła nie została nigdy w pełni uregulowana. - Teraz przyjeżdżają do nas przedstawiciele miast europejskich i pytają się, w jaki sposób naturalizowaliśmy ten brzeg. Otóż w żaden sposób, on po prostu był dziki - powiedziała.

- Nad Wisłą mamy część bardziej komercyjną, z bulwarami, i turystyczną. Jest też ostoja przyrody. Po drugiej stronie Wisły mamy obszar Natura 2000, i to też pomaga rzece oczyszczać się czy regulować - dodała.

Dzielnica Wisła

Magdalena Młochowska zaznaczyła także, że tereny wiślane i sama rzeka ciągle się rozwijają. - Działania Dzielnicy Wisła trwają już kilkanaście lat. To ciągle nowe przestrzenie komercyjne, które oferują różne usługi: gastronomia, barki - zauważyła.

Czytaj także:

Na Wiśle coraz więcej osób uprawia także aktywność fizyczną. - Mamy także sport na wodzie, m.in. kajaki. Coraz więcej jednostek na tej rzece pływa i bardzo nas to cieszy - powiedziała Magdalena Młochowska.

Cuda Polski 2024

Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły, odniósł się do nominacji w plebiscycie Cuda Polski 2024. - Mamy bardzo mocną konkurencję i piękne miejsca, ale w naszym sercu zawsze będzie Dzielnica Wisła. Cieszmy się i doceńmy to, jaką rzekę i naturalną przestrzeń mamy - podkreślił.

- Bardzo ważne jest to, że mamy bardzo zróżnicowany brzeg. Mamy naturalny charakter Wisły. To najpiękniejsza, nieuregulowana rzeka w Europie. Możemy się nią chwalić - zaznaczył.


Posłuchaj
05:06 _PR2 (mp3) 2024_05_31-08-20-45.mp3 Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024 (Poranek Dwójki)

***

Przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 31.05.2024

Godzina emisji: 8.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz/pg/wmkor

Czytaj także

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 20:00
Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 14:03
Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
rozwiń zwiń