Królowa Elżbieta przeprowadziła monarchię przez rozpad imperium

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 09:30
- Jeśli chodzi o początek panowania, to były wątpliwości co do tego, czy młoda wówczas królowa udźwignie odpowiedzialność, która na nią spadła. Teraz możemy powiedzieć, że zdecydowanie sobie z tym zadaniem poradziła - mówił w "Poranku Dwójki" dr Krzysztof Winkler z Grupy Britannia UW.
Królowa brytyjska Elżbieta II
Królowa brytyjska Elżbieta IIFoto: Shutterstock/Shaun Jeffers

8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Tron objęła 6 lutego 1952 roku, gdy zaczynała panowanie, w Stanach Zjednoczonych prezydentem był Harry Truman, a w Polsce – Bolesław Bierut. W siedem dekad jej panowania na stanowisku brytyjskiego premiera przewinęło się 15 osób.

Monarchia symbolem jedności

Jak przyznał dr Krzysztof Winkler, na początku panowania Elżbiety II nie było pewne, jak monarchia poradzi sobie w nowych, zmieniających się czasach.

<<< Czytaj także: Żegnamy brytyjską królową. "Mało kto pamięta świat bez Elżbiety II" >>>

- Królowa Elżbieta zadziwiająco dobrze przeprowadziła monarchię przez okres rozpadu brytyjskiego imperium i spowodowała, że monarchia stała się symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa, czyli Anglii, Szkocji, Walii i tych mieszkańców Irlandii Północnej, którzy uważali ją za swoją królową. Bo nie zapomnijmy o republikanach, którzy nigdy nie przyjęli i prawdopodobnie nigdy nie przyjmą brytyjskiego króla jako swojego zwierzchnika - wyjaśniał ekspert.

Wypromowanie Williama i Kate

Do zasług królowej Elżbiety niewątpliwie zaliczyć należy wzrost popularności rodziny królewskiej wyraźnie zauważalny w ostatnich latach.

- To wypromowanie księcia Williama, księżnej Kate, ich małżeństwa, rodziny, ukazanie, że przy zachowaniu całego splendoru monarchii może to być normalna rodzina, która prowadzi swoje życie bez skandali - mówił dr Krzysztof Winkler.

Skandale lat 80. i 90.

Jak zaznaczył ekspert, w latach 80. i 90. monarchia brytyjska przeżywała kryzys wizerunkowy związany z licznymi skandalami dotyczącymi dzieci królowej Elżbiety, a kulminacją tej sytuacji była tragiczna śmierć księżnej Diany, do której doszło podczas ucieczki przed fotoreporterami.

- To był moment przełomowy, w którym uznano, że trzeba scentralizować politykę zarządzania wizerunkiem rodziny królewskiej - zaznaczył dr Krzysztof Winkler. - Przeprowadzono zmiany, jak widzimy, na tyle skutecznie, że w tym momencie popularność monarchii, ale szczególnie Elżbiety II, jest bardzo wysoka. Pytanie teraz, czy król Karol i książę William poradzą sobie z tym ogromnym dziedzictwem królowej - zastanawiał się.

Posłuchaj
13:56 Dwojka Poranek Dwojki Elzbieta 2022_09_09-08-39-06.mp3 Królowa Elżbieta II - 70 lat na tronie (Poranek Dwójki)

 

Umarła królowa, niech żyje król

Podczas audycji połączyliśmy się również z korespondentem Polskiego Radia w Londynie Adamem Dąbrowskim, który opowiedział o atmosferze panującej obecnie w stolicy Wielkiej Brytanii i o tym, w jaki sposób będzie wyglądało pożegnanie królowej i powitanie nowego króla.

- Wiemy, że dzisiejszy dzień zacznie się od brzmienia dzwonu sewastopolskiego w Windsorze, będzie to 96 uderzeń. Nowy król Karol III pod wieczór zwróci się do mieszkańców z orędziem. Wcześniej ma się spotkać z premier Liz Truss.

Proklamacja, czyli oficjalne ogłoszenie Karola nowym monarchą Zjednoczonego Królestwa, odbędzie się prawdopodobnie jutro (10.09).

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: dr Krzysztof Winkler (Grupa Britannia UW) i Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)

Data emisji: 9.09.2022

Godzina emisji: 8.30

mg

Czytaj także

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:53
To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 2 czerwca 1953 roku ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Całe moje życie, długie czy krótkie, poświęcę imperium". Elżbieta II kończy 96 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:50
21 kwietnia królowa świętuje tylko urodziny prywatne. Jako władczyni przysługują jej ponadto urodziny oficjalne, które, zgodnie z wielowiekową tradycją brytyjskiej monarchii, przypadają zawsze w jedną z czerwcowych sobót. Jednak gdy Elizabeth Alexandra Mary Windsor przyszła na świat w 1926 roku, nikt nie spodziewał się ani tego, że kiedyś będzie królową, ani tego, że tak szybko zasiądzie na tronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Krzysztof Winkler o królowej Elżbiecie II: jej wpływ najbardziej było widać w kuluarach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 08:22
- Warto uzmysłowić sobie, że oficjalne spotkania królowej Elżbiety są jedną częścią. Druga to rozmowy kuluarowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. brytyjskich.
rozwiń zwiń