REKLAMA

"Leksykon oddziałów Powstania Warszawskiego" - dla specjalistów i laików

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 11:00
- To jest ważna publikacja, 106 haseł poświęconych oddziałom Powstania Warszawskiego - od Komendy Głównej po kapelanów powstania, od "Zośki" i "Parasola" po "peżetki" (Pomoc Żołnierzowi – red.) - tak o wydanym właśnie "Leksykonie oddziałów Powstania Warszawskiego" mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com/Stanisław Tokarski

Publikacja ta - stworzona przez historyków z Muzeum Powstania Warszawskiego - to najpełniejsze opracowanie dotyczące polskich jednostek walczących w stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku, a zarazem kompendium wiedzy na temat Powstania Warszawskiego.

- Oczywiście ta publikacja jest w pewien sposób niesprawiedliwa, bo hasła tych największych, najbardziej legendarnych oddziałów liczą tyle samo stron, co tych mniej popularnych - wyjaśniał Jan Ołdakowski.

Dla każdego coś atrakcyjnego

Nazwa "leksykon" może przywodzić na myśl książkę stricte naukową, jednak - jak przekonywał nasz gość - nic bardziej mylnego.

- Te oddziały są opisane w takiej formie, która pozwala znaleźć przyjemność korzystania z tej publikacji zarówno specjaliście, jak i komuś, kto o powstaniu wie naprawdę niewiele - mówił Jan Ołdakowski.

Cytaty, mapy, znaki oddziałów

W opisie każdego oddziału czytelnik znajdzie informacje o rodowodzie i szlaku bojowym poszczególnych batalionów i zgrupowań. Opisy wzbogacone zostały licznymi cytatami i mapami. Narrację dopełniają fotografie z Powstania Warszawskiego, jak i współczesne zdjęcia miejsc, budynków oraz eksponatów muzealnych związanych z historią danego oddziału.

- Pokazaliśmy też znaki powstańcze, które dziś identyfikują te oddziały. Wiele tych znaków, które znamy, powstało po wojnie, nieliczne istniały już w czasie Powstania Warszawskiego. Te oddziały przez kilkadziesiąt lat w swoich publikacjach używały tych znaków - wyjaśniał gość Dwójki.

Leksykon dostępny jest w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj
13:54 Dwojka Poranek Dwojki Oldakowski 2022_11_03-08-32-37.mp3 Jan Ołdakowski o "Leksykonie oddziałów Powstania Warszawskiego" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 3.11.2022

Godzina emisji: 9.30

mg/kor

Czytaj także

Jan Ołdakowski: z klęski może zrodzić się poczucie jedności i dumy. To jest też nadzieja dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 19:30
– Powstanie Warszawskie pokazuje, że są wartości cenniejsze niż życie. Lekcją jest to, że najważniejszą wartością jest niepodległość. Nawet po tak potwornych zniszczeniach jest możliwa odbudowa – mówił 1 sierpnia w Trójkowym komentarzu dnia, Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 10:35
"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń