Krzesimir Dębski - "Przeboje Wielkiego Ekranu" w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:35
- W filmie - to jest paradoks - muzyka ma często kilkanaście sekund. Jakiś odcinek, temat filmowy, pokazuje się na kilkanaście sekund i reżyser jest już jest zdenerwowany, że za długo - mówił w Dwójce jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej Krzesimir Dębski.
Krzesimir Dębski
Krzesimir DębskiFoto: mat. prasowe

Krzesimir Dębski skomponował muzykę do 46 filmów pełnometrażowych (na czele z ekranizacjami "Ogniem i mieczem", "Szwadron" czy "Bitwa Warszawska") oraz do 26 seriali (m.in. "Złotopolscy", "Na dobre i na złe" czy "Ranczo").

- Już są zamówienia i muszę pisać utwory, które są faktem na papierze, a jednocześnie jestem w takim wieku, że zaczęło mnie denerwować to, że już za dużo napisałem. I trzeba teraz to uporządkować, zapisać, jakoś zaksięgować. Te moje księgi są już tak duże, że się przeraziłem, być może przez jakiś czas powinienem nic nie pisać - mówił kompozytor w rozmowie z Marią Czok.

Podwójny jubileusz

Refleksja ta pojawiła się przy okazji trwającego właśnie jubileuszu. Krzesimir Dębski obchodzi w 2023 roku swoje 70. urodziny i kontynuuje trasę koncertową na 50-lecie pracy artystycznej.

- W ciągu roku miałem ponad 50 koncertów, to bardzo dużo. Były to koncerty w różnych składach, głównie z orkiestrami symfonicznymi. Okazało się, że nuty trzeba porządkować, że jest bałagan, są różne opracowania, różne wersje - przyznał kompozytor.

Koncert w Filharmonii Narodowej

Obchody jubileuszu wciąż jednak trwają, a w najbliższą sobotę, 7 stycznia, Krzesimir Dębski powróci na scenę Filharmonii Narodowej w Warszawie z "Przebojami Wielkiego Ekranu". W programie pojawiły się m.in. utwór "Cantabile", tematy z "Ogniem i mieczem", "Starej baśni" czy "Bitwy Warszawskiej 1920".

- Miałem problem z tym, co wybrać. Muzyka do filmów to czasami bywa 50-60 odcinków. Bywa też tak, że każdy z tych odcinków żyje własnym życiem filharmonicznym. Teraz przerabiam niektóre "muzyki" z filmów na takie suity filmowo-taneczne - mówił kompozytor.

Paradoks muzyki filmowej

Krzesimir Dębski zdradził też, że tworzenie muzyki filmowej i współpraca z twórcami filmu bywają wyzwaniem.

- W filmie – to jest paradoks – muzyka ma często kilkanaście sekund. Jakiś odcinek, temat filmowy, pokazuje się na kilkanaście sekund i reżyser jest już jest zdenerwowany, że za długo. Właściwie można powiedzieć, że to jest zawsze walka z reżyserami, żeby im jakoś wcisnąć więcej muzyki, że może być dłuższy oddech - powiedział.

Posłuchaj
12:37 Dwojka Poranek Dwojki Debski 2023_01_04-09-35-31.mp3 Krzesimir Dębski - "Przeboje Wielkiego Ekranu" w Filharmonii Narodowej (Poranek Dwójki)

 

***

Rozmawiała: Maria Czok

Gość: Krzesimir Dębski (kompozytor)

Data emisji: 4.01.2023

Godzina emisji: 9.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mg

Czytaj także

Krzesimir Dębski: uwielbiam jazzową improwizację

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 11:00
- Improwizacja to wartość, której nie ma w muzyce klasycznej. To wzajemne inspirowanie się, wspólne szukanie pomysłów - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, multiinstrumentalista, dyrygent, profesor sztuk muzycznych, lider zespołu String Connection. W piątek (23.07) o godz. 18.00 grupa wystąpi na koncercie w Studiu S-3 w ramach cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 13:50
- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
rozwiń zwiń