Igor Zakus: każdy w Ukrainie ma tylko jedno życzenie na 2023 rok

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 07:50
- Mamy duże nadzieje na ten rok i jedno życzenie: zwycięstwo. To pewnie banalne, co powiem, ale przez tę wojnę każdy z nas zrozumiał, jak dobre mieliśmy życie. Gdy jest prąd, gdy w domu jest ciepło, gdy z nieba nie spadają rakiety, to jest ogromne szczęście - mówił w Dwójce Igor Zakus, ukraiński basista jazzowy.
Igor Zakus
Igor ZakusFoto: z archiwum artysty

Koncert w Wigilię

Igor Zakus wystąpi w piątek (6.01) wraz z zespołem w cyklu "Jazz.PL". Tego dnia obchodzona jest wigilia świąt Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim. Na Ukrainie ten wyjątkowy czas nie będzie jednak taki jak zwykle ze względu na wojnę wywołaną agresją Rosji.

- Pierwszy raz w życiu przeżywam taką sytuację, ale święta to święta. Będziemy świętować niezależnie od tego, czy wojna, czy nie. W tym roku Ukraina ma Boże Narodzenie dwa razy. Pierwszy raz według kalendarza gregoriańskiego, razem z Europą, i teraz, czyli w tradycyjnym terminie. Myślę, że w kolejnych latach też będziemy świętować razem z wami - stwierdził Igor Zakus, który dopiero co przyjechał z Ukrainy do Polski.

Ukraińscy i polscy jazzmani razem

Specjalnie z myślą o cyklu "Jazz.PL" powstał polsko-ukraiński projekt z udziałem najlepszych polskich i ukraińskich muzyków jazzowych - "Ukrainian Christmas" (Ukraińskie święta). Jest to symboliczny wyraz dobrej woli, wsparcia ze strony polskiej oraz miłości i wdzięczności ze strony ukraińskiej w okresie świątecznym, przejaw prawdziwie braterskich relacji między Ukrainą a Polską.

- Chcę z całego serca, od siebie i od kolegów, podziękować Dwójce za tę propozycję. To naprawdę duża rzecz, że zaproponowaliście właśnie ten program w ukraińskie święta Bożego Narodzenia. Dla nas to duża odpowiedzialność, ale to jeszcze jeden dowód na to, że nasze narody są naprawdę blisko i potrzebują jeden drugiego. Razem jesteśmy silni, a zło, które spadło na nasz kraj, nie ma żadnych szans - podkreślał basista.


Posłuchaj
15:14 2023_01_06 07_33_32_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Igor Zakus: każdy w Ukrainie ma tylko jedno życzenie na 2023 rok (Jazzowa rozmowa w Poranku Dwójki)

 

W programie koncertu znalazły się kolędy polskie i ukraińskie w opracowaniu Igora Zakusa i Jurija Szepety oraz autorskie kompozycje Igora Zakusa. Więcej szczegółów TUTAJ >>>

***

Tytuł audycji: "Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki"

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Igor Zakus (basista jazzowy)

Data emisji: 6.01.2023

Godz. emisji: 7.35

pg/kor

Czytaj także

8. Dni Muzyki Ukraińskiej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 07:00
8. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie mają na celu uzupełnienie polskiej przestrzeni publicznej o ukraińską kulturę wysoką. Podczas koncertu usłyszeliśmy kompozycje Ołeksandra Szymki, Zoltana Almasziego oraz Bohdany Frolak. Zapraszamy do słuchania i oglądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hałyna Kruk: wojna i zbrodnia musi być nazwana

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 22:00
- Chciałabym, żeby ludzie zwrócili uwagę na to, że mamy do czynienia z wojną, a w niej trudno szukać materiału na poezję. W tym czasie dokumentalne opisanie rzeczywistości jest proste, poezja i proza nie dają gotowych odpowiedzi - mówiła w Dwójce Hałyna Kruk, ukraińska poetka, pisarka i tłumaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie muzea wspierają Ukrainę. "Przeszliśmy do drugiej fazy pomocy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 18:00
- Oni początkowo nawet nie bardzo wiedzieli, jakiej pomocy mogą oczekiwać. Myśmy od razu zaczęli im w jakiś sposób sugerować, że pierwsze potrzeby mogą dotyczyć najprostszych rzeczy - opakowań, materiałów pozwalających zabezpieczyć zbiory, a w kolejnych krokach dopiero nieco bardziej wyszukanych rzeczy, jak sprzęty do digitalizacji - tak o pracy Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń