Stanisław Baj: rzeka Bug powoduje we mnie zachłanność do malowania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 10:41
- Bug jest żywiołem, który w przestrzeniach swojego prabytu był zawsze i będzie dalej jeszcze długo po nas - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Baj, malarz i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Stanisław Baj
Stanisław BajFoto: Marek Szymanski/Forum

Malarz jednej rzeki

Stanisław Baj uparcie portretował swoją matkę. Setkami płócien i rysunków postawił jej pomnik - dowód synowskiego przywiązania i malarskiej pasji. Uwieczniał też innych najbliższych, póki żyli.

Stworzył wielką sagę mieszkańców małej wsi Dołhobrody. Ich śmierć zaprowadziła go nad wodę - symbol przemijania. Od ćwierćwiecza Baj maluje wciąż tylko jedną rzekę, jedno zakole Bugu. Wydeptał tam już swoje ścieżki i wypatrzył oczy. Stworzył przepastny portret wody. Obsesja. Warunek konieczny, by próbować posiąść to, co płynne i nieuchwytne: czas i światło.

"Bug spaja wszystko w całość"

- Wciąż nie udało mi się namalować wszystkich momentów istnienia rzeki. Jest ich przede mną coraz więcej. Im częściej jeżdżę w to jedno miejsce, tym bardziej otwiera mi się perspektywa, która podpowiada mi pewnego rodzaju zniuansowania. To powoduje moją zachłanność do malowania - podkreślał gość Dwójki.

Bug odgrywa bardzo szczególną rolę w rodzinnej wsi Stanisława Baja - Dołhobrodach. - To miejsce wielokulturowe i wieloreligijne, które tworzy bardzo specyficzny charakter i ludzi, i tej dzikiej rzeki, która to wszystko spaja. Jest jak żyła czy nerw w ludzkim organizmie - tłumaczył malarz.

Posłuchaj
12:16 Poranek Dwójki baj 1.03.2023.mp3 Rozmowa z malarzem Stanisławem Bajem (Poranek Dwójki) 

Przypomniał również, że w historii Bug często odgrywał ważną rolę. - To rzeka, która była znaczącym artefaktem, ale jednocześnie bardzo konkretnym momentem granicznym. Ostatni wiek przysporzył jej niezwykle ciekawej historii, bardzo dramatycznej, zwłaszcza po II wojnie światowej, gdy ludzie zostali rozdzieleni. Byli blisko siebie, po obu stronach rzeki, ale zmiana ustrojowo-polityczna przecięła to wszystko w drastyczny sposób - stwierdził Stanisław Baj.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Stanisław Baj (malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 1.03.2023

Godzina emisji: 9.35

mg/pg

Czytaj także

"Piękno ocala" - Nina Stano w opowieści

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 11:45
- Babcia opowiadała o tym, że po wojnie artyści jeździli po Polsce i śpiewali. To była działalność, która miała pokazać, że to życie może toczyć się dalej - w "Poranku Dwójki" o swojej babci, śpiewaczce Ninie Stano opowiadała pisarka, promotorka czytelnictwa Sylwia Stano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Olzy do Sanu. Ludzie Gór: Kliszczacy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 10:02
W pierwszym odcinku „Od Olzy do Sanu. Ludzie Gór” jedziemy na południe od Krakowa. W dorzeczu Raby (wsie Krzeczów, Lubień, Pcim, Tenczyn, Trzebunia) mieszkają Górale Kliszczaccy. Przyjrzyjmy się im!
rozwiń zwiń