Łukasz Borowicz: polska muzyka nieustannie brzmi za granicą

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 10:00
- Rocznice związane z Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim to wspaniałe jubileusze. W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera. Muzyka naszych największych kompozytorów brzmi za granicą nie tylko teraz, jest grana ciągle. Wkrótce ukaże się płyta z muzyką Grażyny Bacewicz. W kontekście międzynarodowym rocznice niezwykle pomagają w rozmowach z osobami, które decydują o programach festiwali i koncertów - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
Łukasz Borowicz
Łukasz Borowicz Foto: Kusiński Wojciech/PR2
  • Jednym z punktów zakończonej niedawno Konwencji Muzyki Polskiej był panel "Promocja polskiej muzyki za granicą".
  • Wziął w nim udział maestro Łukasz Borowicz, który był gościem tego wydania "Poranka Dwójki".

Łukasz Borowicz i koncertowe wykonanie "Halki" Stanisława Moniuszki w Madrycie

W listopadzie Łukasz Borowicz - dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej - wystąpił w Hiszpanii z koncertowym wykonaniem "Halki" Stanisława Moniuszki. Rozmawialiśmy o tym, jak promować polską muzykę i polskich kompozytorów na światowych scenach. - Najważniejszymi ambasadorami muzyki Moniuszki są obecnie Piotr Beczała i Tomasz Konieczny. Obaj promują jego twórczość podczas recitali - mówił dyrygent.

W Hiszpanach jest nostalgia i zaduma w pojmowaniu muzyki

- Muzyka Moniuszki nie brzmi tylko podczas roku rocznicowego, ona wciąż trwa. Stąd podwójna prezentacja "Halki" w Madrycie, były to dwa wykonania koncertowe. Jego muzyka nie jest znana szerszej publiczności w Hiszpanii, znawcy kojarzą "Halkę", także dla muzyków była to zupełna nowość. Jak wspominał Piotr Beczała, w Hiszpanach jest jakaś nostalgia i zaduma w pojmowaniu muzyki, romantyzmu. Jest ona bliższa nam niż widzenie romantyzmu przez Włochów. Orkiestra i chór Teatro Real to wspaniałe zespoły, to była wielka radość i entuzjazm wykonania - podkreślił rozmówca Pawła Siwka.

Czytaj też:

Dać muzyce polskiej szansę

Łukasz Borowicz zaznaczył, że "Halka" żyje. - Jestem przekonany o tym, że utwory, które zostają nagrane, są powszechnie dostępne. Kwestia nagrań, archiwizowania przedstawień jest nie do przecenienia. Ile utworów muzyki polskiej trafiło do obiegu dzięki transmisjom i retransmisjom w Dwójce! To wszystko daje muzyce polskiej szansę - zaznaczył.

Muzyka naszych największych kompozytorów

- Rocznice związane z Henrykiem Mikołajem GóreckimKrzysztofem Pendereckim to wspaniałe jubileusze. W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera. Muzyka naszych największych kompozytorów brzmi za granicą nie tylko teraz, jest grana ciągle. Wkrótce ukaże się płyta z muzyką Grażyny Bacewicz. W kontekście międzynarodowym rocznice niezwykle pomagają w rozmowach z osobami, które decydują o programach festiwali i koncertów - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
17:04 2023_12_07 08_32_28_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Łukasz Borowicz: polska muzyka nieustannie brzmi za granicą (Poranek Dwójk)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej)

Data emisji: 7.12.2023

Godzina emisji: 8.30

pg/mo


Czytaj także

Łukasz Borowicz: u zarania percepcji "Sokrate" leży pewne nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 17:48
- Satie raczej zawsze kojarzył się wszystkim z artystyczną prowokacją, z jakimiś rzeczami absurdalnymi, wręcz zahaczającymi o pewien abstrakcyjny wymiar. Na zamówienie księżnej de Polignac stworzył dzieło, które miało być muzyką towarzyszącą filozoficznym dysputom. Przekształciło się natomiast w formę, która w muzyce francuskiej ma dość długą tradycję, w coś pomiędzy oratorium a teatrem antycznym, czyli prapoczątkiem opery - mówił Łukasz Borowicz, który poprowadził poniedziałkowy koncert 27. Festiwalu Beethovenowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 19:00
Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
rozwiń zwiń