Polskie Radio
Section05
Tomasz Konieczny

Tomasz Konieczny: Alek Nowak to kompozytor myślący teatralnie

- Aleksander Nowak to kompozytor, który dobrze wie, dla kogo pisze, orientuje się w możliwościach głosowych. Są to utwory wymagające, trzeba się ich nauczyć i je wyćwiczyć. Ta współpraca układa się nam dobrze, powstanie opera do "Wesela" Wyspiańskiego. Alek Nowak jako kompozytor myślący teatralnie poradzi sobie z tym świetnie - mówił w Dwójce znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Dwójka opera poezja Bolesław Leśmian Jakub Kukla Aleksander Nowak

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Wagner Bayreuth Tomasz Konieczny Dwójka opera Michał Dębski Marcin Majchrowski

Tomasz Konieczny: Opera Leśna to obiekt, którym warto się chwalić na świecie

- Mamy do czynienia ze wspaniałym obiektem, który dysponuje cudowną akustyką. Kanał orkiestrowy jest odkryty. Został zbudowany przed II wojną światową, jest bardzo dobrej jakości, wyściełany drewnem, i muzyka z tego orkiestronu brzmi wspaniale - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, dyrektor artystyczny Baltic Opera Festival, który odbędzie się m.in. w Operze Leśnej w Sopocie.
Zobacz więcej na temat:  opera Sopot Tomasz Konieczny MUZYKA Ryszard Wagner Dwójka

PR24 Baltic Opera Festival. Muzyka poważna w sopockiej Operze Leśnej

Opera Bałtycka w Gdańsku we współpracy szeregiem instytucji, w tym Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Baltic Opera Festival w Operze Leśnej w Sopocie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor NCK), Joanna Bancerowska (rzecznik NCK) i Tomasz Konieczny (artysta, dyrektor artystyczny festiwalu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski Tomasz Konieczny opera MUZYKA Sopot

Baltic Opera Festival. Tomasz Konieczny wskrzesza przedwojenną tradycję

- Nazywamy się Bałtycki Festiwal Operowy / Baltic Opera Festival, ponieważ w basenie Morza Bałtyckiego jest ogromne zainteresowanie partycypacją w tego typu wydarzeniu. Powinniśmy ten potencjał wykorzystać - mówił w "Poranku Dwójki" światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia, które latem tego roku odbędzie się po raz pierwszy w Trójmieście.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Paweł Siwek Dwójka Trójmiasto Bałtyk MUZYKA opera Sopot

"Moc przeznaczenia" Verdiego - o miłości i przyjaźni z wojną w tle

- W naszej pracy skupiamy się przede wszystkim na tym, by jak najwierniej oddać piękno i tragizm zawarte przez kompozytora w partyturze - mówił Patrick Fournillier, dyrygent i dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na antenie Dwójki. "Moc przeznaczenia" to muzyczna opowieść o miłości i przyjaźni z wojną w tle. Sceniczne arcydzieło jest pełne emocji i zaskakujących zwrotów akcji, a rozpoczyna się przypadkowym wystrzałem z pistoletu, uruchamiającym lawinę tragicznych zdarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa opera Giuseppe Verdi Dwójka Monika Zając Tomasz Konieczny Zygmunt Freud

Tomasz Konieczny: na scenie jest moje życie

- Jestem bardzo szczęśliwy, będąc śpiewakiem operowym. Gdybym nie był, pewnie bym tego nie robił. Początki były oczywiście trudne, ale zawsze jest trudno, gdy się chce w życiu coś osiągnąć (...). Trzeba pokonywać siebie, przechodzić przez kolejne granice, bardzo dużo się uczyć - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, który świętuje 25-lecie pracy operowej. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Tomasz Konieczny Warszawa opera Teatr Wielki - Opera Narodowa La Scala metropolitan opera śpiew MUZYKA

Tomasz Konieczny: wykonanie Wagnera w Bayreuth jest ważne dla mojego życiorysu

- To nie jest takie proste znaleźć śpiewaka, który dobrze zna partię Wotana z Walkirii i będzie gotowy zaśpiewać premierę w Bayreuth bez próby, w dodatku jest jeszcze w tym czasie dyspozycyjny. Akurat kierownictwo Bayreuth trafiło na mnie i tak się złożyło, że pojechałem śpiewać ten spektakl w ekstremalnych okolicznościach - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny opera Jakub Kukla Bayreuth muzyka klasyczna Dwójka

Opera "Cardillac". Tomasz Konieczny: to thriller z przymrużeniem oka

- Myślę, że słowo klucz w określeniu tej opery to cyberpunk. Postacie są z jednej strony blisko środowisk punkowych, a z drugiej hakerów. Mamy w tej produkcji dużo technologii. Audio, wideo, światła – to wszystko jest podporządkowane gatunkowi cyberpunk, z bardzo dużą dbałością o szczegóły - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny o operze Paula Hindemitha "Cardillac" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  opera Paweł Siwek Dwójka KULTURA Teatr Wielki - Opera Narodowa Tomasz Konieczny