Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 10:00
- Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", w którym gra rolę tytułową.
Agnieszka Przepiórska jak dotąd konfrontowała się na scenie m.in. z Zuzanną Ginczanką (Ginczanka. Przepis na prostotę życia) i Simoną Kossak (Simona K. Wołająca na puszczy)
Agnieszka Przepiórska jak dotąd konfrontowała się na scenie m.in. z Zuzanną Ginczanką ("Ginczanka. Przepis na prostotę życia") i Simoną Kossak ("Simona K. Wołająca na puszczy")Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER
  • "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" - tytułową rolę w spektaklu gra Agnieszka Przepiórska, z którą spotkaliśmy się w "Poranku Dwójki". 
  • Surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy to próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała.
  • Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi - tak spektakl "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" opisują jego twórcy.

Agnieszka Przepiórska o graniu Szymborskiej

Przedstawienie w reżyserii Anny Gryszkówny będzie mogła zobaczyć w tym tygodniu publiczność Teatru Starego w Lublinie. W roli tytułowej - Agnieszka Przepiórska. Rozmawialiśmy o graniu Szymborskiej, ale także jej pomyśle na przybliżanie wyrazistych, sławnych kobiecych postaci. 

Szymborska dowiaduje się, że dostaje Nobla

Agnieszka Przepiórska mówiła, że ten spektakl różni się od poprzednich. - Nie jestem na scenie sama, towarzyszy mi Antoni Milancej, który wciela się w rolę kota Wisławy Szymborskiej. Pojawia się także wiele innych postaci, które niejako wyłaniają się z jej wierszy, we wspomnieniach, jest Kornel Filipowicz, Andrzej Gołota. Samą Szymborską poznajemy w momencie, gdy jest w Zakopanem i dowiaduje się, że dostaje Nobla - opisywała aktorka.

Czytaj też:

Michał Rusinek konsultantem spektaklu

Konsultantem przy spektaklu był Michał Rusinek. - Wydaje mi się, że Piotr Rowicki napisał tekst, który jest kolażem. Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - opisywała rozmówczyni Pawła Siwka.

Kolejne kobiece portrety

Agnieszka Przepiórska mówiła o pracy z Anną Gryszkówną i Piotrem Rowickim. - Przez te kolejne kobiece portrety podróżujemy w takim trio. To spektakl Teatru im. Słowackiego, osadzony w dużej instytucji, zatem nabiera innego wymiaru. Zagraliśmy go już ponad 50 razy, choć niedawno była premiera. To jest intensywne, pod względem aktorskim muszę mieć w sobie gotowość do opowiedzenia tej historii - zaznaczyła.

Posłuchaj
12:00 2024_01_31 09_31_37_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Przepiórska (aktorka)

Data emisji: 31.01.2024

Godzina emisji: 9.30

pg/kc/mo/wmkor

Czytaj także

Nagrody miesięcznika "Teatr". "Najważniejsza jest umiejętność budowania postaci"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 10:00
- Agnieszka Przepiórska i Roman Gancarczyk to były kandydatury, które nie podlegały dyskusji. Agnieszka Przepiórska w monodramie gra Barbarę Sadowską, od początku to jej kunszt aktorski decyduje o efekcie końcowym. W spektaklu "Pewnego długiego dnia" kilkoro aktorów, w tym Roman Gancarczyk, gra w pustej przestrzeni na tle białego ekranu. Okazuje się, jak wiele zależy od aktorskich umiejętności - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Przepiórska: bioteatr nie ma nic wspólnego z ekomarchewką

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 20:25
- Bioteatr to teatr, który zajmuje się biografiami. W przypadku mojego bioteatru – życiorysami kobiet. Z jednej strony są to kobiety gdzieś zapomniane albo pomijane w historii, ale są też takie, które były zawsze doceniane i widzialne, tak jak np. Wisława Szymborska - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska.
rozwiń zwiń