Polskie Radio
Section05
Agnieszka Przepiórska

Teatralne Kraków, Warszawa, Gdańsk i Sopot w "Trójce pod Księżycem"  

W Krakowie – nie po raz pierwszy – Teatr Słowackiego w roli głównej. Po pierwsze natomiast – Krzysztof Głuchowski jest nadal dyrektorem tej wyjątkowo aktywnej w ostatnich latach krakowskiej sceny. Czas odwoływania dyrektora ze stanowiska zakończony!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Wesele Stanisław Wyspiański Maja Kleczewska Krzysztof Głuchowski Agata Duda-Gracz Agnieszka Przepiórska Krzysztof Warlikowski John Maxwell Coetzee Jerzy Andrzejewski Teatr Wybrzeże Sopot Scena Teatralna Trójki Wojciech Fułek Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Dwa Teatry 2024

Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej

- Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", w którym gra rolę tytułową.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy Wisława Szymborska spektakl Paweł Siwek Dwójka Michał Rusinek

Agnieszka Przepiórska: bioteatr nie ma nic wspólnego z ekomarchewką

- Bioteatr to teatr, który zajmuje się biografiami. W przypadku mojego bioteatru – życiorysami kobiet. Z jednej strony są to kobiety gdzieś zapomniane albo pomijane w historii, ale są też takie, które były zawsze doceniane i widzialne, tak jak np. Wisława Szymborska - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy TEATR Dominik Gac Dwójka Simona Kossak Barbara Sadowska Wisława Szymborska Anna Walentynowicz biografia Zuzanna Ginczanka

"Coś, co zginęło, szuka tu imienia" – wspomnienie Stanisława Radwana w "Trójce pod księżycem" [POSŁUCHAJ]

Odszedł Stanisław Radwan, kompozytor, kolekcjoner książek, autorytet, darzący szacunkiem swoich rozmówców, choć zarazem trudno uchwytny, tajemniczy, obdarzony wielkim poczuciem humoru, uczeń Krzysztofa Pendereckiego. Współtworzył spektakle z największymi polskimi reżyserami, z których najbliższy był mu Jerzy Grzegorzewski. Stanisław Radwan tworzył dla Piwnicy pod Baranami, pisał muzykę filmową, był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie oraz etatowym kompozytorem Teatru Narodowego w Warszawie. To właśnie jego wspomnieniu poświęcona była "Trójka pod księżycem". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka TEATR Stanisław Radwan Jacek Kopciński Agnieszka Przepiórska

Nagrody miesięcznika "Teatr". "Najważniejsza jest umiejętność budowania postaci"

- Agnieszka Przepiórska i Roman Gancarczyk to były kandydatury, które nie podlegały dyskusji. Agnieszka Przepiórska w monodramie gra Barbarę Sadowską, od początku to jej kunszt aktorski decyduje o efekcie końcowym. W spektaklu "Pewnego długiego dnia" kilkoro aktorów, w tym Roman Gancarczyk, gra w pustej przestrzeni na tle białego ekranu. Okazuje się, jak wiele zależy od aktorskich umiejętności - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Paweł Siwek aktorzy aktor aktorstwo Agnieszka Przepiórska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Roman Gancarczyk Jacek Kopciński