Polskie Radio
Section05
Michał Rusinek

Prof. Michał Rusinek i "Nadbagaż", czyli felietony z podróży oraz opowieści o języku

- Uświadomiłem sobie, że z różnych względów sporo podróżuję. Mam sporo tak zwanych wyjazdów służbowych. (...) Jakoś nigdy nie klasyfikowałem ich jako podróży - opowiada prof. Michał Rusinek. Literaturoznawca, tłumacz i wykładowca wydał ostatnio książkę "Nadbagaż". W rozmowie z Mateuszem Adamczykiem natomiast nie tylko opowiedział o tej książce, ale też podzielił się spojrzeniem na najnowszą polszczyznę.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Adamczyk Trójka literatura książki język polski język ojczysty

Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej

- Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", w którym gra rolę tytułową.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy Wisława Szymborska spektakl Paweł Siwek Dwójka

Jak Wisława została poetką, czyli Rusinek opowiada o Szymborskiej

- Szymborska wcale nie chciała być poetką, jak była małą dziewczynką, chciała być autorką grubych powieści, i zdaje się, że trzy takie powieści zaczęła pisać. Niestety tylko zaczęła, bo gdzieś w okolicach dziesiątej strony już traciła cierpliwość, więc zachowały się same początki tych grubych powieści, i tak oto została jednak poetką - opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom Michał Rusinek - pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Marta Powałowska DAB+ Wisława Szymborska

"Piosenki domowe" na żywo. Koncert Natalii Lesz na podstawie płyty dla dzieci

- To projekt, który łączy w sobie poezję i muzykę, więc jest dla mnie wyjątkowy. Jest to żonglerka, w taki sposób pisze Michał Rusinek, ale urocza żonglerka. Trzeba dykcję mieć zdecydowanie opanowaną i aparat mowy rozgrzany, żeby te piosenki śpiewać - mówi w "Muzycznej Jedynce" o płycie oraz spektaklu muzycznym "Piosenki domowe"  Natalia Lesz. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Anna Will Natalia Lesz dzieci wiersze

Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji zostaną m.in. wydane "Wiersze wszystkie" polskiej noblistki, w Krakowie z kolei zostanie otwarty park literacki jej imienia. Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła plan wydarzeń związanych ze świętowaniem setnej rocznicy urodzin poetki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wisława Szymborska poezja książki Kraków Katarzyna Cygler Trójka

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska rocznica wiersze poezja Paweł Siwek Dwójka KULTURA Jeremi Przybora

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja Dwójka literatura Paweł Siwek KULTURA