Agnieszka Przepiórska: bioteatr nie ma nic wspólnego z ekomarchewką

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 20:25
- Bioteatr to teatr, który zajmuje się biografiami. W przypadku mojego bioteatru – życiorysami kobiet. Z jednej strony są to kobiety gdzieś zapomniane albo pomijane w historii, ale są też takie, które były zawsze doceniane i widzialne, tak jak np. Wisława Szymborska - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska.
Agnieszka Przepiórska jak dotąd konfrontowała się na scenie m.in. z Zuzanną Ginczanką (Ginczanka. Przepis na prostotę życia) i Simoną Kossak (Simona K. Wołająca na puszczy)
Agnieszka Przepiórska jak dotąd konfrontowała się na scenie m.in. z Zuzanną Ginczanką ("Ginczanka. Przepis na prostotę życia") i Simoną Kossak ("Simona K. Wołająca na puszczy")Foto: Paweł Przybyszewski/Forum
  • Od kilkunastu lat Agnieszka Przepiórska rozwija formułę bioteatru, tworząc monodramy poświęcone kobietom.
  • Bohaterki jej spektakli to Anna Walentynowicz, Barbara Sadowska, Wisława Szymbowska, Zuzanna Ginczanka i Simona Kossak.
  • Na co dzień Agnieszka Przepiórska związana jest z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

Bioteatr to termin, który może wprowadzać w błąd. - Pierwsze skojarzenie jest oczywiście z ekomarchewką, ale jest to błędne skojarzenie - uśmiechała się Agnieszka Przepiórska.

Specjalność Agnieszki Przepiórskiej

Aktorka jak dotąd konfrontowała się na scenie między innymi z Zuzanną Ginczanką ("Ginczanka. Przepis na prostotę życia") i Simoną Kossak ("Simona K. Wołająca na puszczy"). Jej rola Barbary Sadowskiej w spektaklu "W maju się nie umiera" została uhonorowana przez miesięcznik "Teatr" Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską w sezonie 2022/23.

Ostatnie miesiące przyniosły jej także znakomite role Wisławy Szymborskiej w spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" i Anny Walentynowicz w przedstawieniu "Nazywam się Anna Walentynowicz".

Warunek konieczny: poezja?

Aż trzy z bohaterek granych przez Agnieszkę Przepiórską to poetki. Nie to jednak jest dla niej kluczem doboru. - W swoim życiu bardzo mało zajmowałam się poezją. Kończyłam szkołę w Sankt Petersburgu, w Rosji. Z polską poezją miałam tyle do czynienia, co w liceum de facto, trochę jeszcze na pierwszym roku warszawskiej Akademii Teatralnej. Pamiętam, że robiliśmy wtedy Leśmiana. Tak naprawdę uczę się więc poezji od początku, mimo, że jestem mniej więcej w połowie swojej zawodowej drogi - wyznała.

Jak podkreślała, odkrywanie poezji dzięki aktorstwu jest dla niej bardzo odświeżające. - Okazuje się, że jest mnie w stanie zaskoczyć jeszcze tyle rzeczy, tylu rzeczy mogę się jeszcze dowiedzieć i nauczyć. Jest to dla mnie przestrzeń, która nie ma końca, nie widać horyzontu. To wspaniałe - przekonywała Agnieszka Przepiórska.


Posłuchaj
28:33 2023_10_27 17_30_48_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Agnieszka Przepiórska o bioteatrze (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

W audycji aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie opowiadała również o metodach pracy, relacjach ze współpracownikami (reżyserką Anną Gryszkówną i dramatopisarzem Piotrem Rowickim), a także o misji teatru, która wykracza poza tworzenie dobrych przedstawień.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Dominik Gac

Gość: Agnieszka Przepiórska (aktorka)

Data emisji: 27.10.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Kamila Baar: w Teatrze WARSawy zauroczyła mnie atmosfera twórczej wolności

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 18:24
- Teatr WARSawy obserwowałam od samego początku. W momencie, gdy zaistniał on w Starej Prochowni, ja akurat zaczynałam pracę w Teatrze Narodowym, a to były sąsiadujące ze sobą rejony. Zawsze z ogromnym zaciekawieniem patrzyłam na to, jak świetni aktorzy grają w takich półniezależnych projektach, bardzo wolnomyślicielskich - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Kamila Baar, aktorka związana z Teatrem WARSawy, który obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda "Solidarności" na deskach teatru. Spektakl "Nazywam się Anna Walentynowicz"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 16:04
– To jedno z trudniejszych zadań, jakie miałam na mojej zawodowej drodze – przyznaje Agnieszka Przepiórska, odtwórczyni tytułowej roli w spektaklu "Nazywam się Anna Walentynowicz". Jego premiera odbędzie się 1 września w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody miesięcznika "Teatr". "Najważniejsza jest umiejętność budowania postaci"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 10:00
- Agnieszka Przepiórska i Roman Gancarczyk to były kandydatury, które nie podlegały dyskusji. Agnieszka Przepiórska w monodramie gra Barbarę Sadowską, od początku to jej kunszt aktorski decyduje o efekcie końcowym. W spektaklu "Pewnego długiego dnia" kilkoro aktorów, w tym Roman Gancarczyk, gra w pustej przestrzeni na tle białego ekranu. Okazuje się, jak wiele zależy od aktorskich umiejętności - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
rozwiń zwiń