"Wanderer's Notes". Krzysztof Herdzin: specjalizacje muzyczne bardzo ograniczają

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 11:38
Zapiski wędrowca, czyli "Wanderer's Notes", to najnowszy album Krzysztofa Herdzina. Kompozytor opowiedział w "Poranku Dwójki", jak doszło do powstania tego dzieła oraz co możemy znaleźć na jego najnowszej płycie.
Krzysztof Herdzin: uważam, że wszelkie specjalizacje muzyczne zabijają muzykę i bardzo nas ograniczają
Krzysztof Herdzin: uważam, że wszelkie specjalizacje muzyczne zabijają muzykę i bardzo nas ograniczająFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski
  • Tytuł albumu "Wanderer's Notes" jest inspirowany podróżami po świecie, ale symbolizuje również podróż po stylach muzycznych.
  • Zamówienie na to dzieło Krzysztof Herdzin otrzymał od Marka Wosia.
  • Na płycie można usłyszeć tyską orkiestrę AUKSO.

Autor "Wanderer's Notes" powiedział w "Poranku Dwójki", że tytuł jego albumu ma kilka znaczeń. Wśród nich są np. podróże, które Krzysztof Herdzin odbył w swoim życiu. Odwiedził ponad 60 krajów. Zapiski wędrowca to efekt zachwytu nad światem, przyrodą. To jednak także podróż po historii muzyki i różnych stylów.

Płyta "Wanderer's Notes" i zamówienie Marka Wosia

Krzysztof Herdzin powiedział, że zamówienie na to dzieło otrzymał od Marka Wosia - m.in. organizatora festiwalu w Tychach. - Niezwykłe jest to, że Marek Moś wspólnie z przyjaciółmi organizuje od wielu lat festiwal Auksodrone w Tychach. Ta impreza to ewenement na mapie kulturalnej Polski, bo w tym miejscu łączą się ze sobą w sposób bardzo kreatywny, i wręcz rewolucyjny, całkowicie różne światy - powiedział.

- Co roku, głównie do jazzmanów, kierowane są zamówienia kompozytorskie na napisanie specjalnego dzieła. Pisali tam m.in. Maciej Obara, Dominik Wania czy Marek Napiórkowski - dodał gość Dwójki.

Zamówienie kompozytorskie

Krzysztof Herdzin zdradził, że na płycie odnajdziemy wiele stylów. - Wszelkie zamówienia kompozytorskie mają pewne założenia: skład, na jaki się pisze, mniej więcej czas trwania utworu. Wszystko, co dzieje się dalej, to kwestia nieodgadniona - wyjaśnił.

Czytaj także:

- Marek Woś zwrócił się do mnie z propozycją, żebym napisał około godzinne dzieło na fortepian i smyczki. Miało łączyć kilka różnych światów. Nie byłbym sobą, gdybym nie wrzucił do środka wszystkich składników i przypraw. Wszystko jest wymieszane, ale mam wrażenie, że jest w tym wyczuwalny mój rys - powiedział artysta.

Specjalizacje muzyczne

Krzysztof Herdzin to muzyk wszechstronny. Jak podkreślił w rozmowie, jego zdaniem wszelkie specjalizacje muzyczne są ograniczeniem. - To ironia losu, że formalnie jestem jedynie wykształconym pianistą klasycznym. Wszystko to, czym zajmuję się od lat, czyli kompozycja współczesna, dyrygowanie, aranżacja, orkiestracja i improwizacja jazzowa, to rzeczy, które zawdzięczam tylko swojej wnikliwej naturze i pracowitości - zaznaczył.

- Wiele jeszcze przede mną, ale cieszę się, że nie zamknąłem się tylko w jednej specjalizacji. Uważam, że wszelkie specjalizacje muzyczne zabijają muzykę i bardzo nas ograniczają - ocenił.


Posłuchaj
12:42 PR2 2024_05_03-09-30-37.mp3 Krzysztof Herdzin o albumie "Wanderer's Notes" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Krzysztof Herdzin (pianista, kompozytor)

Data emisji: 3.05.2024

Godzina emisji: 9.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Kurt Atterberg. Kompozytor-inżynier pisze na skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 22:00
Czy istnieje patent gwarantujący napisanie znakomitego koncertu skrzypcowego? Być może posiadł go szwedzki kompozytor Kurt Atterberg - twórca, który przez większość swojego życia pracował w urzędzie patentowym jako inżynier...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Łukaszewski i jego "gwiezdny cykl"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 23:00
Nokturny - dziewiętnastowieczna muzyka nocy - zainspirowała Pawła Łukaszewskiego do skomponowania piętnastu fortepianowych miniatur tworzących "gwiezdny cykl". Kompozytor był gościem audycji "Nowa Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"In Pursuit of Happiness". Teo Olter: chodziło, żeby zrobić coś, od czego nie ma odwrotu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 15:08
- Zespół pod moim imieniem i nazwiskiem czy nawet mój portret na okładce to są ruchy, których wcześniej nie robiłem. Nie jest to dla mnie też super komfortowa sytuacja, ale właśnie taki był pomysł, żeby na 100 procent pójść w to i zrobić coś, od czego nie ma odwrotu - mówił w "Poranku Dwójki" Teo Olter o swojej debiutanckiej płycie pt. "In Pursuit of Happiness".
rozwiń zwiń