Polskie Radio
Section05
Prymas Wojciech Polak

"Warto podziękować za jego posługę". Abp Polak zachęca do modlitwy w intencji Benedykta XVI

- Benedykt XVI żył głęboko wiarą, którą głosił i w niej umacniał. Za to chcemy mu szczególnie podziękować - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiadając modlitwę za zmarłego w sobotę papieża seniora. W ocenie prymasa Polski, warto dziękować Benedyktowi XVI za "jego pasterską posługę, za życiową pokorę, także za jego cichość i ludzką odpowiedzialność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Benedykt XVI Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo Prymas Wojciech Polak

Istota Bożego Narodzenia. Abp Polak: to święta, w których spotyka się Niebo z Ziemią

Wigilijne potrawy, porządki i prezenty pomagają nam trochę lepiej przeżyć święta i wyróżnić ten niezwykły czas. Jednak to nie one są najważniejsze. - Trzeba spojrzeć na sens tych przygotowań z perspektywy świąt Bożego Narodzenia. Te święta przypominają nam o tej niesłychanej rzeczywistości, jaką jest narodzenie Boga w ludzkim ciele i Jego spotkanie z człowiekiem, i to jest to źródło prawdziwej radości - wyjaśnia prymas Polski abp Wojciech Polak.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Muniak Wojciech Polak Prymas Wojciech Polak prymas Polski Boże Narodzenie Wigilia święta

Prymas: pamięć o wszystkich świętych skłania nas do patrzenia w niebo, by mierzyć się z codziennością z większą odwagą

- Wspomnienie wszystkich świętych skłania do podnoszenia wzroku ku niebu. Spoglądamy w niebo nie po to, by uciec od naszej codzienności, ale żeby się z nią mierzyć z większą odwagą, nadzieją i zaangażowaniem – powiedział we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Dzień Wszystkich Świętych społeczeństwo Wszystkich Świętych aktualności katolickie prymas Polski Prymas Wojciech Polak

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Prymas Polski: potrzeba nam wracać do Jezusa Chrystusa

Abp Wojciech Polak na Jasnej Górze powiedział, że potrzeba nam dziś wracać do Jezusa Chrystusa, który wyzwala z egoizmu, grzechu i nienawiści. Prymas Polski przewodniczył Mszy świętej w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. W homilii wyraził nadzieję, że jasnogórska ewangelizacja będzie miała odzwierciedlenie w naszym życiu, a także, że Kościół będzie potrafił naśladować Maryję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jasna Góra prymas Polski Prymas Wojciech Polak Kościół wiara Kościół katolicki Msza święta

"Widzieć w drugim człowieku twarz Chrystusa". Prymas o postawie Polaków wobec Ukraińców

- W każdym w drugim człowieku powinniśmy widzieć twarz Chrystusa, zwłaszcza w człowieku cierpiącym, który uchodzi przed cierpieniem, śmiercią - mówił o postawie Polaków wobec uchodźców, prymas Polski abp Wojciech Polak. Dodał, że taka postawa to wyraz naszego człowieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Prymas Wojciech Polak prymas Polski uchodźcy Boże Ciało Kościół katolicki Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 polska pomoc

"Wyciągnij rękę do ubogiego". Prymas Polski: słowa szczególnie zobowiązujące w czasach pandemii

"Wyciągnij rękę do ubogiego" to wezwanie skierowane do nas wszystkich, także do mnie – podkreślił abp Wojciech Polak. Jego wypowiedź przed przypadającym w niedzielę IV Światowym Dniem Ubogich ukazała się w sobotę na stronie internetowej prymasa Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Prymas Wojciech Polak prymas Polski pomoc chrześcijaństwo

Prymas Polski: wirus egoizmu i prywaty niszczy tkankę społeczną

- Wirus egoizmu, dbania jedynie o własne interesy i polaryzowanie życia społecznego infekuje serca i niszczy tkankę społeczną - mówił w środę w Częstochowie prymas Polski abp Wojciech Polak. - Budować należy zawsze na tym, co łączy, a nie na tym, co dzieli – podkreślił prymas.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki prymas Polski Prymas Wojciech Polak POLSKA Częstochowa Jasna Góra

"Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie". Prymas Polski zabrał głos ws. biskupa Janiaka

- Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej - podkreślił we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Episkopat Polski Prymas Wojciech Polak katolicyzm aktualności katolickie