Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
Audio
  • Światło w nauce i w kulturze (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Czy tzw. prędkość nadświetlna, znana z opowieści fantastyczno-naukowych, jest możliwa?
Czy tzw. prędkość nadświetlna, znana z opowieści fantastyczno-naukowych, jest możliwa?Foto: Depositphotos

To jedno z pytań, jakie padło w audycji Hanny Marii Gizy poświęconej światłu. Punktem wyjścia do tych świetlnych rozmów był fakt ustanowienia przez ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. W jego ramach odbywać się będą obchody Dnia Światła dla Ziemi.
O świetle – fali elektromagnetycznej (albo i strumieniu cząstek), o świetle – fundamentalnym dla kultury, wcale nie tak jednoznacznym, symbolu opowiadali w Dwójce zaproszeni badacze.
***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Joanna Godlewicz-Adamiec (Instytut Germanistyki UW), prof. dr hab. Jan Mostowski (Instytut Fizyki PAN), prof. Tomasz R. Woliński (Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, koordynator Roku Światła w Polsce z ramienia UNESCO)

Data emisji: 14.02.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/asz

Czytaj także

Słońce zbliżyło się do maksimum. Zmieni bieguny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 14:00
– Nowe pole magnetyczne Słońca jest agresywne. Wyjada stare i zajmuje jego miejsce – opowiadał obrazowo prof. Janusz Sylwester. Na czym dokładnie polega przebiegunowanie najbliższej nam gwiazdy i jakie konsekwencje dla Ziemi ma to zjawisko? W Dwójce rozmawialiśmy o tajemnicach Słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 23:00
– Stanisław Lem mawiał, że każda cywilizacja ma przed sobą dwie drogi: albo samą siebie zadręczyć, albo zapieścić – mówił astronom prof. Michał Różyczka.
rozwiń zwiń