Aborcja i eutanazja. Gdzie są granice praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 18:00
- Ten katalog ewoluuje, bo zmienia się nasze życie. Coraz częściej mówi się na przykład o prawie dostępu do internetu - zwrócił uwagę Lenur Kerymow, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Audio
  • Dyskusja o historii i współczesności praw człowieka (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Powszechna deklaracja praw człowieka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. w Paryżu (zdj. ilustracyjne)
Powszechna deklaracja praw człowieka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. w Paryżu (zdj. ilustracyjne)Foto: unsplash.com/pixabay/CC0 Public Domain

Co jednak, jeśli owo poszerzanie zakresu praw człowieka dotyczy kwestii kontrowersyjnych, jak aborcja czy eutanazja? - spytała słuchaczka Dwójki.

- Stanowisko Amnesty International w kwestii aborcji jest jednoznaczne. Podobnie jak polskie prawo dopuszczamy przerywanie ciąży w przypadku gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia matki oraz poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. W przeciwnym razie naruszalibyśmy prawa kobiety - odpowiedziała dr hab. Weronika Rokicka, przedstawicielka Amnesty International.

Co ciekawe, jeśli chodzi o prawa kobiet, wśród krajów, które nigdy nie ratyfikowały Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet ONZ, znalazły się... Stany Zjednoczone.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr hab. Weronika Rokicka (orientalistka i politolożka UW, przedstawicielka Amnesty International), Lenur Kerymow (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), dr hab. Rafał Pankowski (socjolog kultury i politolog, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej)

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/asz

Czytaj także

Zwykli ludzie groźni jak terroryści...

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 18:00
Powodzie, trzęsienia ziemi, konflikty zbrojne. Co roku na świecie giną bezcenne zabytki. I większość odpowiedzialnych za stratę ludzi nie ma świadomości winy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdego roku ginie 100 tysięcy chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 18:00
– Na Zachodzie wolność religijna to coś oczywistego, ale w wielu miejscach na świecie jest wręcz przeciwnie – mówił teolog bp Krzysztof Zadarko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybaczyć Niemcom? List, który stał się skandalem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 18:00
W 1965 r. polscy biskupi napisali do niemieckich: "udzielamy wybaczenia i prosimy o nie". List nie tylko rozwścieczył partię, lecz także zszokował wielu Polaków.
rozwiń zwiń