Kalendarz, czyli układanie klocków czasu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:00
Od początku dziejów próbowano uzgodnić roczny kalendarz z naturalnym cyklem słonecznym. Nie ustrzeżono się przy tym wielu znaczących błędów.
Audio
  • Kalendarz, czyli układanie klocków czasu. Rozmawiają sinolog prof. Małgorzata Religa, antropolog prof. Magdalena Zowczak oraz historyk starożytności prof. Adam Łukaszewicz (PR, 2.01.2016)
Współczesny kształt kalendarza powstał w wyniku wielu kompromisów - technicznych, religijnych i politycznych
Współczesny kształt kalendarza powstał w wyniku wielu kompromisów - technicznych, religijnych i politycznychFoto: Dafne Cholet/flickr/cc by 2.0

Jak wiemy, rok trwa około 365 i 1/4 doby. Co cztery lata nadmiar ten kumuluje się w dniu 29 lutego (i tak będzie w 2016 r.). Rok przestępny wprowadzili starożytni Egipcjanie. Wcześniej jednak ich rok miał 365 dni, co skutkowało stopniowym przesuwaniem się całego kalendarza, a więc i pory roku wypadały w dziwnych miesiącach. Na szczęście co pewien czas rok powracał "na swoje miejsce". Wystarczyło poczekać... 1460 lat.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego rok jest tak ważny dla człowieka, jakimi metodami układano dawniej kalendarze, jak na Europę wpłynął starożytny rzymski rok liczący 10 miesięcy, a także czemu Polacy (i inni Słowianie) poszli w tej kwestii własną drogą.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Małgorzata Religa (sinolog), prof. Magdalena Zowczak (etnograf, antropolog), prof. Adam Łukaszewicz (papirolog, historyk starożytny)

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/kd

Czytaj także

Czy ludzkość pochodzi z okolic Johannesburga?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 17:00
Do lat 50. uważano, że nasi przodkowie pochodzili z Afryki Południowej, nie Wschodniej. Czy odkrycie homo naledi przywróci temu regionowi "należną rangę"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 18:00
- Chciałbym wiedzieć, co to oznacza - skomentował cytat zaczerpnięty z jego własnych pism ks. prof. Michał Heller. Zapraszamy do obejrzenia wykładu "Gdy przestrzeń była Bogiem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aborcja i eutanazja. Gdzie są granice praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 18:00
- Ten katalog ewoluuje, bo zmienia się nasze życie. Coraz częściej mówi się na przykład o prawie dostępu do internetu - zwrócił uwagę Lenur Kerymow, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pralka, żarówka... wynalazcze hity wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 18:00
- Jako socjolog mam strasznie dużo sympatii do szczepionek. Gdybyśmy non stop umierali na cholerę czy czerwonkę, niemożliwe byłoby stworzenie dużych ośrodków miejskich - mówił Marcin Zaród w audycji o najważniejszych ludzkich innowacjach.
rozwiń zwiń