X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kalendarz, czyli układanie klocków czasu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:00
Od początku dziejów próbowano uzgodnić roczny kalendarz z naturalnym cyklem słonecznym. Nie ustrzeżono się przy tym wielu znaczących błędów.
Audio
  • Kalendarz, czyli układanie klocków czasu (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Współczesny kształt kalendarza powstał w wyniku wielu kompromisów - technicznych, religijnych i politycznych
Współczesny kształt kalendarza powstał w wyniku wielu kompromisów - technicznych, religijnych i politycznychFoto: Dafne Cholet/flickr/cc by 2.0

Jak wiemy, rok trwa około 365 i 1/4 doby. Co cztery lata nadmiar ten kumuluje się w dniu 29 lutego (i tak będzie w 2016 r.). Rok przestępny wprowadzili starożytni Egipcjanie. Wcześniej jednak ich rok miał 365 dni, co skutkowało stopniowym przesuwaniem się całego kalendarza, a więc i pory roku wypadały w dziwnych miesiącach. Na szczęście co pewien czas rok powracał "na swoje miejsce". Wystarczyło poczekać... 1460 lat.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego rok jest tak ważny dla człowieka, jakimi metodami układano dawniej kalendarze, jak na Europę wpłynął starożytny rzymski rok liczący 10 miesięcy, a także czemu Polacy (i inni Słowianie) poszli w tej kwestii własną drogą.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Małgorzata Religa (sinolog), prof. Magdalena Zowczak (etnograf, antropolog), prof. Adam Łukaszewicz (papirolog, historyk starożytny)

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy ludzkość pochodzi z okolic Johannesburga?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 17:00
Do lat 50. uważano, że nasi przodkowie pochodzili z Afryki Południowej, nie Wschodniej. Czy odkrycie homo naledi przywróci temu regionowi "należną rangę"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 18:00
- Chciałbym wiedzieć, co to oznacza - skomentował cytat zaczerpnięty z jego własnych pism ks. prof. Michał Heller. Zapraszamy do obejrzenia wykładu "Gdy przestrzeń była Bogiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aborcja i eutanazja. Gdzie są granice praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 18:00
- Ten katalog ewoluuje, bo zmienia się nasze życie. Coraz częściej mówi się na przykład o prawie dostępu do internetu - zwrócił uwagę Lenur Kerymow, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pralka, żarówka... wynalazcze hity wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 18:00
- Jako socjolog mam strasznie dużo sympatii do szczepionek. Gdybyśmy non stop umierali na cholerę czy czerwonkę, niemożliwe byłoby stworzenie dużych ośrodków miejskich - mówił Marcin Zaród w audycji o najważniejszych ludzkich innowacjach.
rozwiń zwiń