Dworska scena w idyllicznej scenerii - "Pielgrzymka na Cyterę"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 15:00
W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o płótnie Antione Watteau "Pielgrzymka na Cyterę". Interpretatorzy obrazu od dawna spierają się o temat obrazu. Czy kochankowie wchodzą na statek, aby odpłynąć na Cyterę, czy też raczej wracają z wyspy?
Portret francuskiego malarza i rysownika Jean-Antoinea Watteau
Portret francuskiego malarza i rysownika Jean-Antoine'a WatteauFoto: PAP/dpa

Odaliska Ingres 1200.jpg
"Odaliska". Wizja haremu na obrazie Ingres'a

Posłuchaj
15:04 2020_12_06 14_46_07_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Dr Grażyna Bastek o obrazie Antione'a Watteau "Pielgrzymka na Cyterę" (Jest taki obraz/Dwójka)

Antoine Watteau był wziętym i popularnym malarzem, gdy w 1717 roku przedstawił Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu swój obraz recepcyjny - dzieło mistrzowskie, potrzebne do przyjęcia w poczet członków Akademii. Malowanie tego obrazu zajęło mu pięć lat, a może po prostu długo zbierał się do pracy, realizując w międzyczasie wiele prywatnych, intratnych zleceń. Gdy malowidło trafiło w końcu do Akademii, w inwentarzach instytucji zapisano go pod tytułem "Pielgrzymka na Cyterę", a nieco później skreślono tę nazwę, zastępując ją nazwą gatunku: fête galante.

Czytaj także:

Watteau starając się o członkostwo prestiżowej Akademii nie namalował zatem wielkiego przedstawienia historycznego ani mitologicznego. Przedstawił dzieło o tematyce, jaką z powodzeniem uprawiał od wielu lat - dworską scenę w idyllicznej scenerii, które dało nazwę gatunkowi. Jedynie format "Pielgrzymki na Cyterę" odbiegał od wcześniejszych realizacji malarza, obraz był bowiem monumentalny, tak duży, jak gdyby przedstawiał heroiczne czyny człowieka, a nie dworskie zaloty w pejzażu. A może nie była to scena rodzajowa, a alegoria miłości? 

Czytaj więcej:

Interpretatorzy obrazu od dawna spierają się o temat obrazu. Czy kochankowie wchodzą na statek, aby odpłynąć na Cyterę, czy też raczej wracają z wyspy? Jedna z greckich wysp - Cytera uchodziła za miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości. Na obrazie znajduje się jej posąg przybrany girlandami, czyżby przed chwilą odbył się kult ku czci Afrodyty, a po jego zakończeniu, połączone miłością  party podnoszą się i kierują ku statkowi. Może zatem odpływają z wyspy miłości, stąd ich melancholia związana z opuszczeniem miejsca, w którym spędzili wiele szczęśliwych godzin.

Antione Watteau "Pielgrzymka na Cyterę", 1717, Luwr, Paryż

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 6.12.2020

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Henri Lautrec – twórca nowoczesnego plakatu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 05:40
Biograf artysty napisał: "W sztuce robienia afiszów odkrywa Lautrec dla siebie możliwości, których nie podejrzewał. Szybko pojmuje, że ma wrodzony zmysł wszystkiego, czego ona wymaga. Monumentalności, dekoracyjności, przemawiania do odbiorcy wprost i z mocą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giorgio de Chirico - malarz szukający tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 05:35
20 listopada 1978 roku zmarł włoski malarz Giorgio de Chirico. Był założycielem i reprezentantem nurtu malarstwa metafizycznego nawiązującego do włoskiego renesansu. 
rozwiń zwiń