Anthony Miłosz: umysł zniewolony jest przez język

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 19:30
– Jesteśmy związani z językiem, czasami bardzo niekorzystnie, ale jako ludzie nie mamy innego instrumentu – mówił syn Czesława Miłosza goszczący na Festiwalu Miłosza w Krakowie.
Audio
  • Anthony Miłosz: umysł zniewolony jest przez język (Wybieram Dwójkę)
Anthony Miłosz podczas konferencji prasowej Festiwalu Miłosza w Krakowie
Anthony Miłosz podczas konferencji prasowej Festiwalu Miłosza w KrakowieFoto: Kamila Zarębska-Szatan/materiały prasowe

– Każdy z nas umie grać na tym instrumencie i to całkiem dobrze, ważne jest jednak, z jaką jasnością umysłu to robimy i w jakim stopniu zdajemy sobie sprawę, że "zniewolony umysł" to umysł zniewolony przez język – powiedział Anthony Miłosz.

Festiwal Miłosza problem języka traktuje bardzo poważnie. – Język poetycki to język ostatniej szansy porozumienia między ludźmi – powiedział dyrektor artystyczny imprezy i poeta Krzysztof Siwczyk. – Ponadto, co sygnalizował Anthony Miłosz, język jest miejscem, w którym dzieje się zakłamanie. Język jest bardzo interesowny, a poeci są po to, by utrzymywać go w stanie drżenia i za pomocą tego języka demaskować różne fałsze, którymi jesteśmy karmieni na co dzień. I po to jest też festiwal – dodał.

Goście Dwójki mówili też o pewnym nowym problemie, który dotyczy ludzi mówiących nie tylko w języku polskim, a także o tym, co dziś dla Amerykanów znaczą postać i twórczość polskiego noblisty.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Anthony Miłosz (kompozytor, tłumacz, syn Czesława Miłosza), Krzysztof Siwczyk (poeta i krytyk literacki, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza)

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 16.42

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz nie istniał, a hippisi byli najgorsi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 18:00
W 25. rocznicę zniesienia w Polsce cenzury prof. Rafał Habielski wspominał w Dwójce o działalności tej orwellowskiej z ducha instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przygoda z Miłoszem dużo mnie kosztowała"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 19:00
- Nie myślałam, że ta praca zajmie mi osiem lat i że będę kimś w charakterze żony - opowiadała w Dwójce Agnieszka Kosińska, sekretarka Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cuda i talenty Czesława Miłosza. "Pozostał polskim poetą"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 23:30
- Czesław Miłosz miał niezwykły dar, który na ogół mają prozaicy np. Tołstoj. Zawsze znajdował sposób, by każdą rzecz i postać uczynić bardziej prawdziwą - opowiada Robert Hass.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rita Gombrowicz: mój mąż i Miłosz bawili się jak dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 17:00
- Witold nie lubił spotykać innych pisarzy. Miłosz stanowił wyjątek - opowiadała o przyjaźni dwóch wielkich autorów Rita Gombrowicz.
rozwiń zwiń