"Krakus" Norwida w radiowej adaptacji

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 16:01
"Krakus" to mało znany dramat Cypriana Kamila Norwida. W piątek (24.09), w dwusetną rocznicę urodzin jednego z literackich patronów roku 2021, wysłuchaliśmy tego utworu w radiowej adaptacji Dariusza Błaszczyka oraz z muzyczną oprawą autorstwa Bastarda Trio.
Grzegorz Małecki i Jędrzej Hycnar podczas nagrania słuchowiska Krakus
Grzegorz Małecki i Jędrzej Hycnar podczas nagrania słuchowiska "Krakus"Foto: Wojciech Kusiński/PR2

Krakus 1200.jpg

Tak powstawało słuchowisko "Krakus"

Tekst dramatu "Krakus" pochodzi z wczesnego okresu twórczości autora "Vade-mecum" i jest ironicznym przetworzeniem legendy o Krakusie i smoku wawelskim.

Po śmierci króla Kraka ten przejmie tron, kto zabije smoka. Rakuz, syn zmarłego króla, żądny władzy pozostawia swojego brata Krakusa w górach, bo pierwszy chce dotrzeć do grodu i zabić smoka. Dramat jest psychologicznym studium pożądania władzy w baśniowej otoczce.

***

Cyprian Kamil Norwid "Krakus" - słuchowisko w systemie binauralnym

Adaptacja i reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska,

Muzyka: Bastarda

Obsada: Krzysztof Gosztyła, Grzegorz Małecki, Jędrzej Hycnar, Joanna Halszka Sokołowska, Mieczysław Litwiński, Wojciech Żołądkowicz i inni.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 17.00


reklama

Czytaj także

"Krakus". Dariusz Błaszczyk: to bardziej utwór dźwiękowy niż słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:19
- Ta muzyczność w wykonaniu aktorów biorąca się z rytmiki, melodii wiersza, a także muzyka Bastarda Trio nie jest tylko stricte podkładem czy tłem, ale bardzo często gra też rolę efektów dźwiękowych. Ta muzyka jest tutaj wszędobylska - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser słuchowiska "Krakus", które w niedzielę (23.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słownik Norwida w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:30
W związku z 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida od 20 do 24 września na antenie Dwójki po południu i wieczorem prezentowaliśmy dziesięć kluczowych pojęć w myśli Norwida.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwid Hanny Malewskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 21:30
"Aż spocznę kiedyś jak żniwo na sierpie, który podzwania rączo i wesoło" - te słowa Norwida Hanna Malewska uczyniła mottem swojej powieści biograficznej poświęconej autorowi "Vade-mecum". W "Rozmowach po zmroku" o tym, co w twórczości Cypriana Kamila Norwida było dla Hanny Malewskiej najistotniejsze, opowiadali historycy literatury: prof. Andrzej Sulikowski i prof. Maciej Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemen, poezja i rock. Posłuchaj Radia Norwid

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 05:52
Teksty Cypriana Kamila Norwida polscy artyści wykonywali na wiele sposobów. Można się o tym przekonać dzięki utworzonej stacji internetowej Radio Norwid, która towarzyszy serwisowi norwid.polskieradio.pl. Dzisiaj mija 201. rocznica urodzin poety.
rozwiń zwiń