Tytus Czyżewski "Pastorałki". Poetyckie słuchowisko na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 18:00
"Najpiękniejsza poetycka malowanka Bożego Narodzenia…" - tak o wydanym w 1925 roku tomie stylizowanych kolęd, kantyczek i misteriów Tytusa Czyżewskiego z drzeworytami Tadeusza Makowskiego pisano w gazetach. Na kanwie tych tekstów powstało w 1979 roku znakomite słuchowisko radiowe, które przypomnieliśmy w Dwójce w Wigilię Bożego Narodzenia.
Drzeworyt Tadeusza Makowskiego z Pastorałek Tadeusza Czyżewskiego
Drzeworyt Tadeusza Makowskiego z "Pastorałek" Tadeusza CzyżewskiegoFoto: Polona

Tytus Czyżewski był jednym z najwybitniejszych twórców malarstwa, sztuki i poezji stylu awangardowego w Polsce. Współtworzył Ekspresjonistów Polskich - grupę, która po odzyskaniu niepodległości, już w wolnej Polsce, przekształciła się w Formistów. W sferze literatury zaznaczył się pięknym cyklem poetyckim "Pastorałki".

"Pastorałka" Tytusa Czyżewskiego, określana mianem dzieła sztuki bibliofilskiej, wykonana została na specjalnym, ręcznie robionym papierze, z filigranem Towarzystwa Przyjaciół Książki. Wydane zostało w 520 egzemplarzach. Poeta i malarz stworzył piękne poetycko-malarskie przedstawienie Bożego Narodzenia, sięgając do źródeł sztuki ludowej i obrzędowej, a także pasterskiej tradycji staropolskiej i poetyki baroku. Jednocześnie czerpał z naiwnej wyobraźni dziecka, skłonnej do posługiwania się neologizmami i onomatopeją. Na kanwie tych tekstów powstało w 1979 roku słuchowisko radiowe.

***

Autor: Tytus Czyżewski

Adaptacja: Elżbieta Łukomska

Reżyseria: Henryk Rozen 

Muzyka: Zbigniew Wiszniewski

Obsada: Franciszek Pieczka, Henryk Borowski, Jan Tesarz, Krzysztof Majchrzak, Wiktor Zborowski, Emilian Kamiński, Wiesław Stefaniak, Stanisław Górka, Wacław Kowalski, Andrzej Stockinger i Elżbieta Strzałkowska.


Drzeworyt Tadeusza Makowskiego z "Pastorałek" Tadeusza Czyżewskiego Drzeworyt Tadeusza Makowskiego z "Pastorałek" Tadeusza Czyżewskiego

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 17.30


Zobacz więcej na temat: Tytus Czyżewski Dwójka

Czytaj także

Tytus Czyżewski. Cichy twórca awangardowej harmonii sztuk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 05:35
76 lat temu zmarł Tytus Czyżewski. Był jednym z najwybitniejszych awangardowych twórców malarstwa, sztuki i poezji w Polsce. Współtworzył i należał do Ekspresjonistów Polskich - grupy, która po odzyskaniu niepodległości, już w wolnej Polsce, przekształciła się w Formistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 05:50
– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
rozwiń zwiń