X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazimierz Pużak. Socjalista, wróg komunistów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 14:00
W audycji z cyklu "Nie-patroni" o biografii tego działacza politycznego opowiedział dr Łukasz Jasina z Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Kazimierz Pużak. Socjalista, wróg komunistów (Notatnik Dwójki)
1948 r. Kazimierz Pużak podczas procesu pokazowego działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność Równość Niepodległość
1948 r. Kazimierz Pużak podczas procesu pokazowego działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność Równość NiepodległośćFoto: PAP

Kazimierz Pużak urodził się 26 sierpnia 1883 w Tarnopolu. W okresie II Rzeczypospolitej był posłem, a podczas II wojny światowej m.in. komendantem głównym Gwardii Ludowej WRN i przewodniczącym podziemnego parlamentu Rady Jedności Narodowej.

W 1945 r. został aresztowany przez NKWD i osądzony w procesie szesnastu. W 1947 r. aresztowany ponownie - tym razem przez UB - po czym skazany w procesie na 10 lat pozbawienia wolności, resztę życia spędził w więzieniu w Rawiczu. Zmarł tam 30 kwietnia 1950 r.

Zapraszamy na wykład dra Łukasza Jasiny z MHP wzbogacony archiwaliami z Radia Wolna Europa - a tam  głosy m.in. Lidii Ciołkoszowej i Stefana Korbońskiego.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"  (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki. Dowódca AK w kleszczach NKDW

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 13:00
- On cały czas ufał, że ten proces jest prawdziwym procesem sądowym przed niezależnym sądem - opowiadał o moskiewskiej rozprawie ostatniego przywódcy Armii Krajowej historyk Jacek Pawłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Chciuk lepszy niż agent 007?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 15:00
W nowym cyklu audycji "Niepatroni" rozmawiamy o zapomnianych postaciach XX-wiecznej historii Polski. - Opowiadania o Tadeuszu Chciuku to lektura ciekawsza niż "James Bond" - mówi Lechosław Gawlikowski, dziennikarz RWE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Mijal. Stalinista w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:00
- Jeszcze w wywiadzie z 1994 roku mówił językiem rodem z epoki stalinowskiej - mówił historyk Mikołaj Mirowski o Kazimierzu Mijalu, jednym z najbardziej twardogłowych komunistów w historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwik Cohn. Od wojny 1920 po KOR

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:00
- To wzorzec życia człowieka, który poświęcił się realizacji najważniejszych ludzkich wartości - tak Henryk Wujec wspominał mecenasa Ludwika Cohna, m.in. współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Werfel. "Wierzący komunista"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:00
W audycji z cyklu "Niepatroni" o tym działaczu komunistycznym opowiadał prof. Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń