Kurator wystawy: Łukaszowcy byli w kontrze do nurtów bardziej awangardowych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 19:00
- Łukaszowcy to bardziej potoczna nazwa Bractwa św. Łukasza. Wzięła się ona stąd, że św. Łukasz jest patronem artystów malarzy. Studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowili nie tracić ze sobą kontaktu, wzajemnie się wspierać i założyli w 1925 roku grupę artystyczną - mówił w "Wybieram Dwójkę" Konrad Pyzel, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót".
Wystawa Łukaszowcy. Wielki powrót w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa "Łukaszowcy. Wielki powrót" w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: Andrzej Lange/PAP

Muzeum Narodowe i Muzeum Historii Polski łączą siły

Od 29 września w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wyczekiwaną od kilku miesięcy wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót". Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski.

- Pracowaliśmy nad tą wystawą wspólnymi siłami. Prezentowana jest ona w Muzeum Narodowym w Warszawie przede wszystkim z tego prostego powodu, że ta docelowa, stała siedziba Muzeum Historii Polski jest wciąż jeszcze w budowie - tłumaczył Konrad Pyzel.

Powrót po 83 latach

Dzieła - siedem panoramicznych obrazów i cztery makaty, powróciły do Polski ze Stanów Zjednoczonych po 83 latachNie było to możliwe w 1940 roku po zakończeniu Wystawy Światowej w Nowym Jorku, gdzie wcześniej były prezentowane. Polska była wówczas pod okupacją niemiecką i sowiecką. Później - jak relacjonują organizatorzy wystawy - przez lata obrazy zdobiły bibliotekę amerykańskiego Le Moyne College. Skomplikowana sytuacja prawna utrudniała negocjacje władz polskich z przedstawicielami uczelni w sprawie zwrotu tych dzieł. Przełom nastąpił w maju 2022.

Z inspiracji historią Polski

Obrazy przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski zostały stworzone przez członków wyjątkowej grupy malarskiej - Bractwa św. Łukasza. Dzieła ukazują najbardziej chwalebne momenty w dziejach polskiej państwowości: począwszy od spotkania Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona u grobu św. Wojciecha (1000 r.), przez zawarcie Unii Lubelskiej (1569 r.), skończywszy na uchwaleniu Konstytucji 3 maja (1791 r.).

Makaty - według projektu Mieczysława Szymańskiego - opiewają natomiast króla Jana III Sobieskiego: jego sukcesy militarne i potęgę ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

- Łukaszowcy, szczególnie w latach 20., byli trochę w kontrze do nurtów bardziej awangardowych. Byli pod ogromnym wpływem swojego mistrza, prof. ASP Tadeusza Pruszkowskiego, który wierzył mocno w sztukę utylitarną, czyli taką, która powinna służyć społeczeństwu. W jednym ze swoich tekstów napisał, że obywatel powinien spotykać się ze sztuką wszędzie: w urzędzie, przychodni, koszarach, a nawet w szalecie publicznym - przypomniał kurator.


Posłuchaj
13:14 Wybieram Dwójkę 29.09.2022 pyzel.mp3 Kurator Konrad Pyzel o wystawie "Łukaszowcy. Wielki powrót" (Wybieram Dwójkę) 

Wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 23 października br.

Plakat wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót" Plakat wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót"

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Konrad Pyzel (Muzeum Historii Polski, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót")

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 16.30

pg/kor

Czytaj także

"Cranach. Natura i sacrum". Muzeum Narodowe w Warszawie z nową wystawą

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 20:00
- Te dwa obrazy powstały około 1510 roku i powszechnie uważa się, że to okres największego mistrzostwa Cranacha. To wtedy tworzył obrazy szczególnie piękne, z jednej strony ze względu na kolory i ikonografie, zaś z drugiej, kiedy przyjrzymy się im z bliska, zobaczymy jak są niezwykle precyzyjne, wymuskane, namalowane z wielkim namysłem - mówił o obrazach "Madonna pod jodłami" oraz "Adam i Ewa" Piotr Borusowski, kurator wystawy "Cranach. Natura i sacrum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa Marca Chagalla na 160. lecie Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 13:00
Dzieła Marca Chagalla można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 160-lecia istnienia tej placówki. Odwiedzający zobaczyć mogą aż szesnaście prac malarza. Dwie z nich Muzeum już wcześniej posiadało w swoich zbiorach, natomiast czternaście pozostałych zakupiono na aukcji w Szwajcarii. To obecnie największa w Polsce kolekcja grafik artysty.
rozwiń zwiń