Projekt "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji". Mieszkańcy dokumentują stolicę

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 18:00
W związku z kolejnym projektem rewitalizacji Warszawy zapadła decyzja o konieczności dokumentacji tego procesu. Zawodowi fotografowie, ale przede wszystkim mieszkańcy, ruszyli z telefonami i aparatami, aby uwiecznić zmieniającą się stolicę. Za projekt odpowiada Muzeum Warszawskiej Pragi.
W ramach projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji mieszkańcy dokumentują zmieniającą się prawobrzeżną Warszawę
W ramach projektu "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji" mieszkańcy dokumentują zmieniającą się prawobrzeżną WarszawęFoto: Shutterstock/Artur Bogacki
  • Kolejny program rewitalizacji Warszawy zrodził potrzebę udokumentowania zmieniających się miejsc.
  • W projekt "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji" angażują się także mieszkańcy stolicy.
  • Do udokumentowania na zdjęciach jest ponad 2 tys. hektarów, które obejmują kilka dzielnic. 

Zakończony w 2022 roku Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy i jego planowany następca całkowicie przeobrażą prawobrzeżną część stolicy. Praga, Targówek, Grochów, Kamionek zmienią się nie do poznania. Przekształceniu ulegnie nie tylko tkanka architektoniczna i urbanistyczna miasta, ale też struktura społeczna tych dzielnic, ich kultura, gospodarka i po prostu atmosfera.

Warszawa na fotografii

Filip Springer, który koordynuje program "Migawki"", powiedział w radiowej Dwójce, że ideą projektu uwieczniania stolicy jest m.in. zaangażowanie w ten proces mieszkańców. - Idea projektu "Migawki" zrodziła się z tego, że Warszawa ma największy w Polsce program rewitalizacji. Ona już się realizuje i widać, że niektóre miejsca się przeobrażają. Pojawiają się nowi interesariusze różnych przestrzeni i również angażują się w ich przeobrażanie - zdradził.

- Proces ten obejmuje obszar ponad 2 tys. hektarów - to kilka dzielnic. Należy się temu odpowiednia dokumentacja. Jedna osoba nie byłaby w stanie tego wykonać, dlatego ideą projektu jest, aby zaangażować mieszkańców, przeszkolić ich fotograficznie i pozwolić im fotografować tereny, na których mieszkają - dodał.

Duże zainteresowanie dokumentowaniem zmian w Warszawie

Gość audycji "Wybieram Dwójkę" podkreślił, że do projektu może się włączyć każdy. Ochoczo skorzystali z tego warszawiacy. - Każdy z nas ma w kieszeni telefon, którym można robić zdjęcia. Można je wykonywać także bardziej profesjonalnym sprzętem, ale chcemy przede wszystkim zbudować społeczność fotografów, którzy będą przeglądać się przemianom - opisał.

- Od jesieni ubiegłego roku spotykamy się z fotografami i inspirujemy się tym, w jaki sposób oni podchodzą do tematu przestrzeni miejskiej, architektury czy archiwum. Na każdym ze spotkań mamy ok. 30-40 osób. Na warsztaty przygotowujące zawsze brakuje miejsc - powiedział Filip Springer.

Posłuchaj
15:28 PR2 2024_04_19-16-28-44.mp3 Filip Springer o projekcie "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji" (Wybieram Dwójkę)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Filip Springer (fotoreporter, reportażysta)

Data emisji: 19.04.2024

Godz. emisji: 16.28

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 05:45
W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Mrozek: moje fotografie to dialog z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 10:00
- W każdym działkowym ogródku spotkałem kogoś interesującego, to był czasami cały dzień rozmów i fotografowania. Najbardziej przyciągają mnie inni ludzie, ich historie. Ogródki działkowe to wspaniałe miejsca, gdzie poznałem odpowiedzi na wiele pytań - mówił w Dwójce fotograf Michał Mrozek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 14:15
"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950", to tytuł wystawy w Muzeum Warszawy. Wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów pochodzących z jednej z największych kolekcji fotografii. Iga Niewiadomska rozmawia z Piotrem Głogowskim, współkuratorem wystawy.
rozwiń zwiń