15. Leo Festiwal. Wędrówka muzyków po Wrocławiu i koncerty w nieoczywistych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 17:42
W ramach 15. Leo Festiwalu muzycy mają wędrować po całym Wrocławiu i występować w niecodziennych miejscach. W audycji "Wybieram Dwójkę" nowy dyrektor artystyczny festiwalu - Christian Danowicz zdradził, czym inspirował się tworząc taką formę i czego możemy spodziewać się po festiwalu.
15. Leo Festiwal to m.in. koncerty w nieoczywistych miejscach
15. Leo Festiwal to m.in. koncerty w nieoczywistych miejscachFoto: Shutterstock/LIDERO
  • Powieść "Bieguni" Olgi Tokarczuk jest inspiracją tegorocznego, 15. Leo Festiwalu.
  • Nowy dyrektor artystyczny, Christian Danowicz, zapowiada kontynuację dzieła swojego poprzednika.
  • Festiwal rusza 10 maja i potrwa do 19 maja.

Inspiracją dla tegorocznej edycji Leo Festiwalu jest powieść "Bieguni" Olgi Tokarczuk. Podjęta w niej tematyka ruchu i czasu ma skłaniać do wspólnej refleksji nad tymi zagadnieniami oraz do przyjrzenia się im przez pryzmat muzyki i tańca.

Leo Festiwal i kontynuacja

Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Christian Danowicz, dla którego jest to debiut w tej roli.  - Jestem całkiem zadowolony i z wyboru tematu, i z wyboru programu. W tej chwili można powiedzieć, że jesteśmy już na autostradzie, wszystko jest już zaplanowane. Nie mogę się doczekać, żeby spojrzeć z dystansu, jak było - zdradził.

Przez wiele lat dyrektorem NFM Orkiestry Leopoldinum był Ernst Kovavic. Christian Danowicz przekonywał w Dwójce, że nie chce odcinać się od jego twórczości. - Myślę o kontynuacji i jest to dla mnie wyzwaniem. Ernst Kovacic był szefem Orkiestry Leopoldinum przez osiem lat. To artysta poprzedniego wieku. Dużo czyta, interesuje się sztuką i charakter Leo Festiwalu to współpraca między różnymi dziedzinami sztuki - stwierdził.

Inspiracja festiwalu

Gość audycji odniósł się także do inspiracji tegorocznego festiwalu, czyli powieści "Bieguni" Olgi Tokarczuk. - Pierwsza idea festiwalu to wędrowanie. Skrzypce od dziecka kojarzą mi się z wędrowaniem. Mój ojciec był skrzypkiem i ciągle z nimi podróżował. Dlatego pewnie tak mi się kojarzy - zdradził.

- Prawdziwy temat i hasło festiwalu podrzuciła jednak moja żona, która kilka lat temu czytała Olgę Tokarczuk. Zastanawiałem się, jak lepiej nazwać festiwal niż "wędrowanie" i moja żona miała fantastyczny pomysł - tłumaczył Christian Danowicz.


Posłuchaj
10:31 PR2 2024_04_29-16-35-14.mp3 Christian Danowicz o 15. Leo Festiwalu (Wybieram Dwójkę)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Monika Zając

Goście: Christian Danowicz (dyrektor artystyczny Leo Festiwal, skrzypek, koncertmistrz NFM Orkiestry Leopoldinum)

Data emisji: 29.04.2024

Godz. emisji: 16.35

dz/pg

Czytaj także

Misteria Paschalia 2024. "To będzie jaskółka jakościowej i ilościowej zmiany na lepsze"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 18:41
Tegoroczny festiwal Misteria Paschalia startuje już za tydzień (25.03). Będzie to zarazem początek 3-letniej kadencji nowego szefa artystycznego wydarzenia, Vincenta Dumestre'a. - Nie nazywałbym tego rewolucją, a pewnym progresem. Może rzeczywiście pewne podejścia będą rewolucyjne, ale nie będzie to też coś zupełnie nowego - mówił w Dwójce Grzegorz Paluch z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Transmisja części koncertów w radiowej Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza edycja Timeless Film Festival. Festiwal kina ponadczasowego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 18:00
Klasyka to jest moja taka największa miłość. Bardzo lubię to słowo, kojarzy mi się ze wszystkim, co najlepsze. Z czymś sprawdzonym, z czymś, co jest jak wino, z czymś, co zawsze będzie aktualne, ale też zawsze będzie z nami rezonować - mówił w Dwójce Sebastian Smoliński, szef artystyczny nowego filmowego wydarzenia - Timeless Film Festival Warsaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwnica pod Baranami. Na czym polega jej fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 15:27
Piwnica pod Baranami będzie obchodziła niedługo 68. rocznicę powstania. Miejsce to stało się kultowym na kulturalnej mapie Polski. Wszystko dzięki jego założycielowi - Piotrowi Skrzyneckiemu - oraz wielu artystom, których można było podziwiać w ciągu tego czasu. W audycji "Dwie do setki" w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Mauer, Jolanta Drużyńska, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Sebastian Kudas opowiedzieli o fenomenie tego miejsca.
rozwiń zwiń