"Lotnicho". Marek Stokowski: ten tytuł to nie jest żadna zgrywa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 18:53
- Port lotniczy to brama i my w tym miejscu, na Okęciu, które było przecież kiedyś dzielnicą peryferyjną, chciałoby się powiedzieć prowincjonalną, mieliśmy bramę na świat. Otwierała ona naszą wyobraźnię - mówił w Dwójce Marek Stokowski, autor powieści "Lotnicho".
W Wybieram Dwójkę porozmawiamy o powieści Lotnicho
W "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy o powieści "Lotnicho"Foto: Shutterstock/EQRoy
  • Tytuł "Lotnicho" odnosi się do warszawskiego lotniska Okęcie, a cała historia ma miejsce w czasach PRL-u.
  • Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był autor książki - Marek Stokowski.
  • Poprzednia powieść pisarza - "Kino krótkich filmów" - ukazała się w 2014 roku.

Tytuł najnowszej książki Marka Stokowskiego odnosi się do lotniska Okęcie, a jej bohaterowie - uczniowie pobliskiego liceum - biorą udział w powitaniach zagranicznych delegacji państwowych. Ich podróż jest wynikiem splotu różnych okoliczności...

"Lotnicho" - powieść z Okęciem w roli głównej

- Ogromnie zależy mi na tym, żeby tytułowe "lotnicho" nie było odbierane przez potencjalnych czytelników jako tzw. zgrywa. W pewnym sensie ten tytuł faktycznie sugeruje, że lektura może wiązać się ze śmiechem, i mam nadzieję, że tak będzie - podkreślał w audycji pisarz.

Wrzesień 1975 roku. Czworo maturzystów z warszawskiego Okęcia odbywa kilkudniową, osobliwą podróż po północnej Polsce. W drodze wędrowcy mierzą się z absurdami i koszmarami PRL-u, a jednocześnie spotykają ludzi pełnych pasji i nadziei - to fragment opisu powieści.

Brama marzeń w świecie szarzyzny

- Dla nas, ludzi wychowywanych na Okęciu, dla tych chłopaczków i dziewczyn, którzy pędzili niemal codziennie po szkole na lotnicho, żeby nawdychać się samolotów i tych ludzi, którzy przylecieli z bardzo daleka, nawdychać się wolności, możliwości, marzeń, to lotnicho zawsze było bramą marzeń - tłumaczył Marek Stokowski.

W jego powieści nie brakuje humoru, szalonych przygód i nagłych zwrotów akcji. "Lotnicho" ukazuje obraz pokolenia, które w latach 70. XX wieku dojrzewało do uczestnictwa w ruchu przywracającym wolność Polsce i znacznej części Europy.


Posłuchaj
16:12 Wybieram Dwójkę LOTNICHO 21.06.2024.mp3 Marek Stokowski o swojej powieści "Lotnicho" (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Marek Stokowski (pisarz i poeta)

Data emisji: 21.06.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Tomasz Różycki o nagrodzie Grand Continent: moja książka ukaże się w różnych językach europejskich

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 22:00
- Nagroda Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń, to pomysł bardzo dobry. Organizatorzy nagrody chcą wyróżnić "dużą narrację europejską". W Ameryce funkcjonuje "wielka amerykańska powieść", wydaje mi się, że jest to właśnie takie nawiązanie. Chodzi o nagrodę dla powieści europejskiej, która jest w pewnym sensie reprezentatywna dla danego czasu w Europie. Idea polega na tym, aby wyróżniona książka ukazała się w tłumaczeniach na różne języki europejskie - mówił w Dwójce Tomasz Różycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Wierzyński wobec Polski Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 22:00
O stosunku Kazimierza Wierzyńskiego do rzeczywistości Polski Ludowej w kolejnej audycji z cyklu "Kręgi bliskości" opowiadał Paweł Kądziela - edytor wielu tomów poezji i prozy Wierzyńskiego, redaktor książki gromadzącej wspomnienia o poecie.
rozwiń zwiń