Poeta Seduliusz i tajemnice jego "Carmen paschale"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 00:00
Prezbiter i chrześcijański poeta łaciński Seduliusz Celiusz żył w pierwszej połowie V wieku. Jego dorobek twórczy ma charakter religijny. Składają się nań: dwa hymny, epicki poemat "Carmen paschale" oraz "Paschale opus".
Średniowieczna literatura powstawała w dwóch głównych nurtach - religijnym i świeckim
Średniowieczna literatura powstawała w dwóch głównych nurtach - religijnym i świeckimFoto: Shutterstock/Thomas Mucha

Seduliusz jest jednym z najwybitniejszych wczesnochrześcijańskich epików obok Juwenkusa, Awita, Aratora i Drakoncjusza. "Carmen paschale" jest w głównej mierze oparty na Ewangelii według św. Mateusza. Przekazując czytelnikowi Paschale carmen, Seduliusz oznajmia, iż zamierza przedstawić w poemacie wspaniałe cuda Chrystusa Zbawcy.

Więcej o tym dziele opowiedział nasz gość, prof. Monika Opalińska z Instytutu Anglistyki UW.

Czytaj też:

Do naszych czasów zachowało się niewiele wczesnochrześcijańskich dzieł, a literatura tej - najdłuższej w dziejach epoki - charakteryzuje się tym, że zwykle powstawała anonimowo. Zabytek autorstwa Seduliusza Celiusza jest więc niezwykle ciekawym i unikalnym tekstem, dość dobrze znanym polskiemu czytelnikowi dzięki pracom, które poświęcili mu badacze Bronisław Hieronim Gładysz oraz Henryk Wójtowicz. Ten ostatni pozostawił też wspaniały przekład wszystkich dzieł poety.

W audycji "Kryzys wieku średniego" mediewista Łukasz Modelski i Łukasz Kozak przedstawiają najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza. Muzyce towarzyszą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich.


Posłuchaj
60:25 2022_04_23 23_00_38_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Poeta Seduliusz i tajemnice jego "Carmen paschale" (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Monika Opalińska (Instytut Anglistyki UW)

Data emisji: 23.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Bolesław Leśmian. Biografia wciąż odkrywana

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 09:00
22 stycznia mija 145. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji w "Strefie literatury" przyjrzeliśmy się biografii oraz twórczości poety uznawanego często przez krytyków za najbardziej nowatorską i oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cierpienie Matki przy umierającym Synu. Różne oblicza "Stabat Mater"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 06:00
Utwór ten był inspiracją dla setek kompozytorów i poetów. Niemalże każda epoka, od średniowiecza po współczesność, odczytywała to dzieło na swój wyjątkowy sposób. "Stabat Mater" bowiem – opowieść o Maryi stojącej pod krzyżem – posiada w sobie wymiar i głęboko chrześcijański, i zarazem bardzo uniwersalny, ogólnoludzki.
rozwiń zwiń