X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski wojak Szwejk. "Sól ziemi" Józefa Wittlina!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:20
Pacyfistyczną powieść, którą autor oparł na własnych przeżyciach z okresu Wielkiej Wojny, czyta Grzegorz Damięcki.
Sól ziemi Józefa Wittlina pokazuje nieludzki mechanizm I wojny światowej, która otworzyła drogę dla zbrodni XX wieku. Dzieło usłyszymy w interpretacji Grzegorza Damięckiego
"Sól ziemi" Józefa Wittlina pokazuje nieludzki mechanizm I wojny światowej, która otworzyła drogę dla zbrodni XX wieku. Dzieło usłyszymy w interpretacji Grzegorza DamięckiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Sól ziemi" opowiada o losach Piotra Niewiadomskiego, analfabety i prostaczka wcielonego do wojska w początkach I wojny światowej. Józef Wittlin pracował nad powieścią 10 lat. Wydane w 1935 r. dzieło zyskało szybko uznanie czytelników i krytyki. W 1936 r. autor otrzymał za nie nagrodę "Wiadomości Literackich", a dwa lata później - nagrodę Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury.

Powieść stała się głośna także w Europie. Alfred Döblin na łamach "Pariser Tageszeitung" porównywał ją z twórczością Jaroslava Haška. O utworze pozytywnie wypowiadał się m.in. Tomasz Mann. Do 1939 r. książkę przełożono na dziewięć języków obcych. W tym samym roku rozważano nagrodzenie "Soli ziemi" literacką Nagrodą Nobla.

Józef Wittlin planował powieść jako pierwszy tom trylogii "Powieść o cierpliwym piechurze". Cykl jednak nigdy się nie ukazał. Większość gotowych fragmentów drugiej części ("Zdrowa śmierć") zaginęło podczas II wojny światowej, gdy pisarz podjął nieudaną próbę ucieczki z Francji do Wielkiej Brytanii w 1940 r. W 1972 r. w paryskiej "Kulturze" ukazał się jedyny ocalały urywek "Zdrowej śmierci".

Na "Słynne powieści" zapraszamy od czwartku (20.11) w godz. 19.10-19.30.

Twórczość Józefa Wittlina będzie tematem niedzielnej (23.11, godz. 22.00) audycji z cyklu "Strefa literatury".

Grzegorz
Grzegorz Damięcki czyta "Sól ziemi" Józefa Wittlina; foto: Grzegorz Śledź/PR2

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święty pijak i inni bliscy. Światy Josepha Rotha

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 13:00
– Moja fascynacja tym pisarzem wzięła się od "Legendy o świętym pijaku". Ujęła mnie u Rotha jego dobroć – wspominała w Dwójce prof. Barbara Surowska swoje pierwsze spotkania z twórczością znakomitego austriackiego twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Janusz Odziemkowski: w 1914 r. nie wierzono w długą wojnę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:00
– Naukowcy i wojskowi twierdzili, że przy intensywnym użyciu niszczących środków żaden przemysł nie nadąży z produkcją. Żołnierze wystrzelają amunicję i wojna wygaśnie – mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski w stulecie zamachu w Sarajewie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od korespondentów do pisarzy – relacje z I wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 21:00
– Gdy I wojna światowa odsłoniła swoje nieludzkie oblicze, okazało się, że dotychczasowe konwencje pisania o walce zbrojnej są niewiarygodne. Świat stanął przed problemem: jak wyrazić prawdę o wojnie – mówiła w Dwójce literaturoznawczyni prof. Maria Olszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1914". Jak zatańczyć obraz Zdzisława Beksińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 08:50
- Inspirował mnie obraz "Never more". Do tytułu dodałem znak zapytania - powiedział Robert Bondara, współtwórca wieczoru baletowego "1914" w Operze Narodowej.
rozwiń zwiń