Polski wojak Szwejk. "Sól ziemi" Józefa Wittlina!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:20
Pacyfistyczną powieść, którą autor oparł na własnych przeżyciach z okresu Wielkiej Wojny, czyta Grzegorz Damięcki.
Sól ziemi Józefa Wittlina pokazuje nieludzki mechanizm I wojny światowej, która otworzyła drogę dla zbrodni XX wieku. Dzieło usłyszymy w interpretacji Grzegorza Damięckiego
"Sól ziemi" Józefa Wittlina pokazuje nieludzki mechanizm I wojny światowej, która otworzyła drogę dla zbrodni XX wieku. Dzieło usłyszymy w interpretacji Grzegorza DamięckiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Sól ziemi" opowiada o losach Piotra Niewiadomskiego, analfabety i prostaczka wcielonego do wojska w początkach I wojny światowej. Józef Wittlin pracował nad powieścią 10 lat. Wydane w 1935 r. dzieło zyskało szybko uznanie czytelników i krytyki. W 1936 r. autor otrzymał za nie nagrodę "Wiadomości Literackich", a dwa lata później - nagrodę Złotego Wawrzynu Polskiej Akademii Literatury.

Powieść stała się głośna także w Europie. Alfred Döblin na łamach "Pariser Tageszeitung" porównywał ją z twórczością Jaroslava Haška. O utworze pozytywnie wypowiadał się m.in. Tomasz Mann. Do 1939 r. książkę przełożono na dziewięć języków obcych. W tym samym roku rozważano nagrodzenie "Soli ziemi" literacką Nagrodą Nobla.

Józef Wittlin planował powieść jako pierwszy tom trylogii "Powieść o cierpliwym piechurze". Cykl jednak nigdy się nie ukazał. Większość gotowych fragmentów drugiej części ("Zdrowa śmierć") zaginęło podczas II wojny światowej, gdy pisarz podjął nieudaną próbę ucieczki z Francji do Wielkiej Brytanii w 1940 r. W 1972 r. w paryskiej "Kulturze" ukazał się jedyny ocalały urywek "Zdrowej śmierci".

Na "Słynne powieści" zapraszamy od czwartku (20.11) w godz. 19.10-19.30.

Twórczość Józefa Wittlina będzie tematem niedzielnej (23.11, godz. 22.00) audycji z cyklu "Strefa literatury".

Grzegorz
Grzegorz Damięcki czyta "Sól ziemi" Józefa Wittlina; foto: Grzegorz Śledź/PR2

mc/jp

Czytaj także

Święty pijak i inni bliscy. Światy Josepha Rotha

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 13:00
– Moja fascynacja tym pisarzem wzięła się od "Legendy o świętym pijaku". Ujęła mnie u Rotha jego dobroć – wspominała w Dwójce prof. Barbara Surowska swoje pierwsze spotkania z twórczością znakomitego austriackiego twórcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Janusz Odziemkowski: w 1914 r. nie wierzono w długą wojnę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:00
– Naukowcy i wojskowi twierdzili, że przy intensywnym użyciu niszczących środków żaden przemysł nie nadąży z produkcją. Żołnierze wystrzelają amunicję i wojna wygaśnie – mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski w stulecie zamachu w Sarajewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od korespondentów do pisarzy – relacje z I wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 21:00
– Gdy I wojna światowa odsłoniła swoje nieludzkie oblicze, okazało się, że dotychczasowe konwencje pisania o walce zbrojnej są niewiarygodne. Świat stanął przed problemem: jak wyrazić prawdę o wojnie – mówiła w Dwójce literaturoznawczyni prof. Maria Olszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"1914". Jak zatańczyć obraz Zdzisława Beksińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 08:50
- Inspirował mnie obraz "Never more". Do tytułu dodałem znak zapytania - powiedział Robert Bondara, współtwórca wieczoru baletowego "1914" w Operze Narodowej.
rozwiń zwiń