Finał Konkursu Chopinowskiego. Podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 14:00
W czwartek zakończyły się przesłuchania finałowe I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Jury przyznało trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Koncert laureatów odbędzie się w piątek (14.09) w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej o godz. 19.00.  
Audio
  • Podsumowanie finału Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)
  • Relacja z ogłoszenia wyników I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Poranek Dwójki)
Krzysztof Książek, Aleksandra Świgut i Tomasz Ritter
Krzysztof Książek, Aleksandra Świgut i Tomasz RitterFoto: materiały NIFC

GRZEDZINSKI_Tomasz Ritter_1200.jpg
Tomasz Ritter zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

W koncercie transmitowanym w czwartek z Filharmonii Narodowej troje ostatnich finalistów konkursu wykonało wybrane utwory Chopina z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku.

Uczestnicy Konkursu zobowiązani byli do wykonania programu na fortepianie wybranym spośród instrumentów zapewnionych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (m.in. fortepiany pochodzące z wytwórni Erarda i Pleyela sprzed 1856 roku). Zobacz więcej>>>

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji z Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas której zaproszeni eksperci podzielili się ze słuchaczami Dwójki swoimi spostrzeżeniami i ocenami poziomu wykonawczego uczestników.


Konkurs Chopinowski 2018 1200.jpg
Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - serwis specjalny

***

Tytuł audycji: Letni festiwal muzyczny

Prowadził: Andrzej Sułek i Klaudia Baranowska

Goście: Maria Gabryś-Heyke (pianistka), prof. Beniamin Vogel (muzykolog), Hubert Rytkowski (pianista), Marek Braha (pianista), Marcin Majchrowski (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 21.00

mko

Czytaj także

Konkurs Chopinowski symbolem artystycznym Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:26
- Pragniemy zapewnić polskiej muzyce poważnej odpowiednią rangę w międzynarodowym życiu artystycznym. Konkurs Chopinowski zdobędzie w nim ugruntowaną pozycję - powiedziała Wanda Zwinogrodzka, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aurelia Visovan. Oczarowanie pierwszego dnia Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 09:52
- Powinniśmy się pomału uczyć wymawiać jej nazwisko. To był pierwszy czysto artystyczny występ na tym konkursie - o interpretacjach rumuńskiej pianistki zaprezentowanych podczas Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych mówiła Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miklaszewski: zmiana opinii o Pleyelu będzie zyskiem tego konkursu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:00
- Po tym konkursie my, czyli krytycy, będziemy wreszcie przekonani do tego, co Chopin mówił o Pleyelu; nie będziemy więcej wątpić w te opinie - mówił w Dwójkowym studiu festiwalowym z okazji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Kacper Miklaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski 2018. Werdykt zaskoczył komentatorów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 13:40
- Gdy usłyszałem nazwiska finalistów, na chwilę odebrało mi głos - mówił dziennikarz Dwójki Andrzej Sułek, który wziął udział w dyskusji na temat półfinałowych rozstrzygnięć Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń