Koncert Marcina Maseckiego i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 13:08
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kończy sezon artystyczny. Specjalny koncert pod dyrekcją jej szefa, maestro Michała Klauzy już w sobotę, 15 czerwca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie wystąpi Marcin Masecki. Na retransmisję koncertu zapraszamy do Dwójki, w niedzielę 16 czerwca o godzinie 20.00.
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zakończy kolejny sezon
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zakończy kolejny sezonFoto: Polskie Radio/Krzysztof Swiezak

V Koncert fortepianowy Cesarski Ludwiga van Beethovena, Suita amerykańska A-dur Antonína Dvořáka, Amerykanin w Paryżu George’a Gershwina – tak Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kończy kolejny sezon artystyczny. V Koncert fortepianowy Es-dur, Ludwig van Beethoven komponował w Wiedniu oblężonym przez armię Napoleona. Premiera dzieła dedykowanego arcyksięciu Rudolfowi odbyła się w Lipsku. W słynnym Gewandhausie niemal niesłyszący już kompozytor, który zwykł być pierwszym wykonawcą wszystkich swoich koncertów fortepianowych - ustąpił miejsca przy instrumencie sławnemu w owym czasie -  Johannowi Philippowi Christianowi Schulzowi.

W sobotę solistą będzie wybitny artysta, Marcin Masecki, enfant terrible polskiego jazzu, a przy tym wszechstronny wirtuoz i ekspert od muzyki minionych epok. Tym razem zaprezentuje się w najbardziej klasycznej odsłonie i wykona uwielbiany przez melomanów - V Koncert fortepianowy Cesarski Ludwiga van Beethovena.

Po przerwie Suita amerykańska A-dur Antonína Dvořáka, napisana w 1895 r. na fortepian solo, podczas pobytu w USA. Czeski mistrz neoromantyzmu orkiestrował ją bez pośpiechu przez kilka kolejnych lat, nie doczekawszy wykonania - w finalnym kształcie zabrzmiała dopiero w 1910 r. Choć nie stała się częścią oficjalnego kanonu, upływ czasu nie umniejszył zawartego w nutach optymizmu i nie zdezawuował kunsztownej muzycznej konstrukcji. Na zakończenie wieczoru, poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu George’a Gershwina z 1928 r. Jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku, niedościgły wzór kompozycji klasycznej w formie i popularnej - a nawet rozrywkowej - w treści.

 

Wykonawcy:
Marcin Masecki - fortepian
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Michał Klauza -
dyrygent


Program:
Ludwig van Beethoven – Koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op. 73 Cesarski
Antonín Dvořák  – Suita amerykańska A-dur op.98b
George Gershwin - Amerykanin w Paryżu

Retransmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia 16 czerwca o godz. 20.00.

dz

Czytaj także

Łukasz Borowicz nagrodzony Fryderykiem: jestem elementem w sztafecie pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 11:00
- Koncerty zespołów Polskiego Radia to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - mówił dyrygent Łukasz Borowicz po odebraniu Fryderyka w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Miśkiewicz wraca do młodzieńczych kompozycji. "Zostałem wtedy obdarzony dużym zaufaniem"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 13:43
Henryk Miśkiewicz występował ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w Polsce, a liczby jego nagrań nie da się ustalić. Tak wiele ich dokonał. Te, które skomponował dla Andrzeja Trzaskowskiego, wykonał ponownie. Zapowiada je singiel "Kakaruka". Muzyk opowiedział w Dwójce o swojej karierze u boku Andrzeja Trzaskowskiego oraz ocenił współpracę z młodymi muzykami.
rozwiń zwiń