Festiwal Docs Against Gravity. Juror Jakub Piątek: szukam uniwersalnych historii

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 17:00
- Jestem dosyć prostym filmowcem, więc szukam bardziej uniwersalnych historii i czekam na to, aby ten film, który może być o różnie rozumianej sztuce, jakiś sposób w opowieści się uniwersalizował - mówił w Dwójce Jakub Piątek, juror w sekcji "Nos Chopina" na festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity.
Jakub Piątek wraz z prowadzącymi - Jakubem Kulką i Moniką Zając
Jakub Piątek wraz z prowadzącymi - Jakubem Kulką i Moniką ZającFoto: Katarzyna Fitzwilliams/PR2
  • W sobotnie popołudnie w radiowej Dwójce przenieśliśmy się na jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych - Millenium Docs Against Gravity.
  • W naszym festiwalowym studiu odwiedzili nas znakomici goście - twórcy i organizatorzy.
  • Millenium Docs Against Gravity potrwa do 19 maja, a odbywa się w kilku miastach: sa to Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Poznań, Łódź.
  • Polskie Radio jest patronem medialnym festiwalu.

W warszawskiej Kinotece powstało specjalne, festiwalowe studio Dwójki. To tam rozpoczął się festiwal filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity.

"Pianoforte" podbija Amerykę i Azję

Naszym gościem był m.in. Jakub Piątek - reżyser słynnego dokumentu "Pianoforte", który swoją premierę miał podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. To opowieść o uczestnikach Konkursu Chopinowskiego.

- Film cały czas podróżuje. W Polsce widziało go w kinach 20 tysięcy osób, teraz czekamy na premiery zagraniczne, na wejście do kin w Japonii i w Chinach. Jesteśmy też po dystrybucji filmu w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii i cieszymy się, że ten film zatacza coraz szersze kręgi - mówił reżyser.

"Nos Chopina" - filmy o muzyce

Jakub Piątek jest także jurorem w konkursie "Nos Chopina" na najlepszy film o muzyce i sztuce. 

- Po raz pierwszy w życiu jestem w jury. Nic nie czytałem o tych filmach wcześniej, czyli wchodzę do sali kinowej, siadam w trójkę razem z jurorami w sali kinowej, gaśnie światło i ktoś zabiera mnie w lub dwugodzinną podróż. Przychodzę bez żadnych uprzedzeń i bez żadnych oczekiwań na te filmy. - opowiadał nasz gość. - Jestem dosyć prostym filmowcem, więc szukam bardziej uniwersalnych historii i czekam na to, aby ten film, który może być o różnie rozumianej sztuce, jakiś sposób w opowieści się uniwersalizował. Sztukę wymyśliliśmy po to, żeby się ze sobą komunikować, żeby sobie opowiadać historię albo próbować przekazywać jakieś emocje, które są trudniej przekazywane poprzez rozmowę - dodał. 

Naszymi gośćmi byli także:

  • Wojciech Diduszko - dyrektor Konkursu Polskiego, z którym porozmawiamy o panoramie polskiego dokumentu, tematach i problemach nurtujących polskich twórców, o pozycji polskiego dokumentu na świecie.
  • Dyba Lach i Adam Lach - twórcy filmu "Przynoszę Ci dzikość" opowiadającego o doświadczaniu świata przyrody przez człowieka, który uważnie słucha. Bohater - muzyk - wyrusza w rejs po Odrze drewniana łodzią, aby symbolicznie odzyskać jej dzikość. 
  • Eliza Kubarska (reżyserka) i Monika Briad (producentka), z którymi porozmawiamy o głośnym filmie "Ostatnia wyprawa" - unikatowym dokumencie o Wandzie Rutkiewicz.
  • Kacper Czubak - operator, ubiegłoroczny laureat festiwalu Millenium Docs Against Gravity w konkursie na najlepsze zdjęcia. Konkursowi temu w tym roku juroruje. Porozmawiamy o pracy operatora przy dokumencie.

Posłuchaj
87:52 Dwojka_Audycja_Specjalna_2024_05_11-15-00-34.mp3 Festiwal Docs Against Gravity - audycja specjalna (Dwójka)

 

Przyszłość kina dokumentalnego

Podczas dwugodzinnej audycji staraliśmy się przybliżyć słuchaczom atmosferę tego filmowego wydarzenia, porozmawialiśmy też o kondycji i o przyszłości kina dokumentalnego, o tym, czym interesują się dziś dokumentaliści i jakie stoją przed nimi wyzwania, a także o tym, czego nie widać na ekranie, a co jest nieodłączną częścią ich pracy.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity potrwa do 19 maja, a odbywa się w następujących miastach: Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Poznań, Łódź. Od 21 maja do 3 czerwca odbędzie się edycja online.

Polskie Radio jest patronem medialnym festiwalu.

***

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Wojciech Diduszko (dyrektor Konkursu Polskiego), Jakub Piątek (reżyser dokumentu "Pianoforte", juror w konkursie "Nos Chopina"), Dyba Lach i Adam Lach (twórcy filmu "Przynoszę Ci dzikość"), Eliza Kubarska (reżyserka), Monika Briad (producentka), Kacper Czubak (operator, ubiegłoroczny laureat festiwalu Millenium Docs Against Gravity w konkursie na najlepsze zdjęcia)

Data emisji: 11.05.2024

Godzina emisji: 15.00-17.00

pg/mgc

Czytaj także

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy. Poznaj wydarzenia towarzyszące

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 21:45
Tegoroczny Festiwal Millennium Docs Against Gravity zaczyna się w piątek, 10 maja, w siedmiu miastach Polski. Jednak imprezy towarzyszące rozpoczną się wcześniej – jedna z nich już w środę, 8 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio na XXI Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 13:00
Audycje specjalne z warszawskiej Kinoteki, relacje i spotkania z twórcami prezentowanych filmów to propozycje, jakie przygotowali dziennikarze Polskiego Radia w związku 21. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystartował Festiwal Millenium Docs Against Gravity - "Ostatnia wyprawa" na otwarcie festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 11:50
Rozpoczął się największy polski festiwal filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Jego 21. edycja odbywa się jednocześnie w kilku polskich miastach. Festiwal zainaugurowała premiera filmu "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, który opowiada historię słynnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia.   
rozwiń zwiń