"Jestem introwertyczny, dlatego zostałem aktorem"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 19:00
- Byłem szalenie zamkniętym, nieśmiałym człowiekiem. Te młodzieńcze kompleksy wciąż we mnie tkwią. Wstydzę się swoich przeżyć - przyznawał w rozmowie w 2001 roku Zbigniew Zapasiewicz.
Audio
  • "Jestem introwertyczny, dlatego zostałem aktorem". Ze Zbigniewem Zapasiewiczem rozmawia Anna Lisiecka (fragm. wywiadu z 2001 roku)
Zbigniew Zapasiewicz (14 lipca mija 8 rocznica śmierci tego wybitnego aktora)
Zbigniew Zapasiewicz (14 lipca mija 8 rocznica śmierci tego wybitnego aktora)Foto: PAP/Maciej Musiał

- Jako dziecko byłem wychowany wśród ludzi teatru. I gdzieś instynktownie wyczułem, że jest to zawód, który mi pozwoli publicznie ujawnić skrywane emocje - opowiadał znakomity aktor.

Szkoła teatralna i pierwsze 5-6 lat pracy to, jak podkreślał Zbigniew Zapasiewicz, był czas "wielkiej walki o pokonanie własnych oporów, własnego wstydu". - Nie najlepiej mówiłem, nie miałem zbyt dobrego głosu. Ja się tego wszystkiego nauczyłem.

Jak przebiegał ten proces "otwierania się" w zawodzie? W jakim sensie aktorstwo uczy m.in. "tolerancji najróżniejszych zachowań"? Bohaterami wywiadu udzielonego przez Zbigniewa Zapasiewicza Annie Lisieckiej w 2001 roku, kiedy to aktor rozpoczynał próby do "Króla Leara" w Teatrze Powszechnym w Warszawie (w reżyserii Piotra Cieplaka i przekładzie Stanisława Barańczaka) byli również Szekspir, Czechow i Herbert.

***
Tytuł audycji: Antykwariat

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mz

Czytaj także

Waldorff: I Konkurs Chopinowski na superheterodynie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 15:41
- Podczas I Konkursu byłem na wsi pod Trzemesznem. Koncertu laureatów słuchałem dzięki odbiornikowi najnowocześniejszemu na tamte czasy - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff początki swojej wielkiej radiowej przygody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski. Radiowy inżynier i kabareciarz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 15:35
Bohaterem audycji z cyklu "Antykwariat" był - związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych - niezapomniany autor piosenek i radiowej muzyki, połowa duetu Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monologi Boryny i inne przypadki Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:00
- To było tak wzniosłe i tak szlachetne doświadczenie, że nic tak idealistycznego w życiu już mi się nie przydarzyło - powiedział w archiwalnym nagraniu z 1995 roku Andrzej Łapicki, wspominając swój egzamin na studia aktorskie w 1942 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaciekawiał od pierwszych zdań". Portret twórcy "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:30
- Umiał wymyślić sprawę, która była ważna i nagrać to, co potrzebne. Miał ogromną umiejętność konstrukcji reportażu - o Jerzym Janickim mówiła w audycji "Antykwariat" dziennikarka Krystyna Melion.
rozwiń zwiń